Samsung’a Darbe! Samsung’un Başkan Yardımcısı 5 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı!

Her şey birkaç birkaç yıl önce, Samsung Electronics’in varisinin ülkeyi sarsan bir skandalla “rüşvet” ile suçlanmasıyla başladı. Bir süredir devam eden yargılanmada Seul mahkemesi bugün kararını verdi ve Samsung’un Başkan Yardımcısı Lee Jae-yong beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. Aynı davada yargılanan diğer Samsung yöneticileri de aynı hapis cezasını aldılar.

teknik destek

The Korea Herald’a göre, Yargıç Kim Jin-dong,  “Davanın özü, siyasi iktidar ile sermaye iktidarı arasındaki bağlayıcı ilişkidir. Samsung yöneticilerinin, toplum ve ekonomi üzerinde çok olumsuz etkisi oldu.” dedi.

Lee, rüşvet, zimmete para geçirme, ceza kârının gizlenmesi, yasadışı mal varlıklarının yurt dışına nakli ve yalancı yemin etme de dahil olmak üzere karşı karşıya bulunduğu beş suçlamadan dolayı suçlu bulundu.

Samsung imparatorluğunun mirasçısı neredeyse altı ay önce gönderildiği Seul Gözaltı Merkezi yerine bu sefer doğrudan cezaevine gönderildi.

Samsung yönetimi karara itiraz etmeye hazırlanıyor. Lee’nin avukatı Song Woo-chul, kararın ardından “Kararı kabul etmiyoruz. Temyizde, tüm suçlamaların düşeceğinden eminiz.” dedi.

Avukat, mahkemeyi, Lee’nin Samsung’un parasıyla Choi Soon-sil’in kızına spor sponsorluğu için 38.3 milyon dolar bağışladığını, bunun herhangi bir rüşvet için verilmediği konusunda ikna etmeyi başardı. Choi, eski Başkan Park Geun-hye’nin yakın bir arkadaşı.

Choi ve Park, bu sponsorluk ödemesi karşılığında, Samsung Başkan Yardımcısı Lee’ye, Samsung’un varisi olarak pozisyon sağlamada yardımcı olduğu iddia ediliyor. Ayrıca mahkemeye göre Park, devlet tarafından finanse edilen Milli Emeklilik Servisi’ne, 2015 yılında Cheil Industries ile Samsung C & T’nin birleşmesi için baskı yaptı.

Park ve Choi de benzer bir davadanın sanıklarından ve bu davanın kararının da Ekim ayında verilmesi bekleniyor.

müşteri hizmetleri