İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Samsung’a Tam 30 Milyon Dolarlık Taklitçilik Davası Açıldı

İki teknoloji devi Samsung ve Apple, sık sık birbirleri aleyhine açtıkları davalarla gündeme geliyorlar. Özellikle Apple’ın Samsung’a karşın taklitçilik nedeniyle açmış olduğu ve kazandığı birkaç dava mevcut.

Her fırsatta özellikle de Apple tarafından sık sık taklitçilikle suçlanan Samsung’un başı yine benzer sebeple dertte. Bu sefer Samsung’un karşısında Apple değil sporun en sevilen ve efsane isimlerinden olan ünlü futbolcu Pele var.

İddiaya göre Samsung 2013 yılında bir reklam kampanyası için Pele ile masaya oturdu ve şirket ile Pele arasında anlaşma sağlanamadı. Samsung Pele’yi reklam kampanyasında kullanarak cirosunu arttırmayı hedefliyordu ama o an için işler beklenildiği gibi gitmedi. Hal böyle olunca alternatif çareler üreten Samsung sözde Pele’ye benzeyen birisini reklam kampanyasında kullandı. O reklam kampanyasına ait bir görseli de aşağıda görebilirsiniz.

Görüntülerde 75 yaşındaki Pele’ye benzeyen herhangi bir kişi yer almıyor ama reklam kampanyasında Pele’nin hedef gösterildiği ve ondan esinlendiği iddia edilerek, taklitçilik yaptığı gösterilerek Samsung’a tam 30 milyon dolarlık tazminat davası açılmış durumda.

Pele’nin avukatı tazminatın asıl amacının Pele’nin kimliğinin izinsiz kullanımını engellemek, adil tazminat elde etmek ve gelecekteki yetkisiz kullanımları önlemek olduğunu belirtiyor.

Davanın ilginç olduğu açık. Her fırsatta taklitçilikle suçlanan Samsung’un hiç olmayacak bir taklitçilikle yine gündeme gelmiş olması ise oldukça ilginç olarak yorumlanabilir.