Samsung’un Akıllı Telefon Pazar Payı Son 2 Yılın En Düşük Seviyesinde

img_0006

Pazar araştırma şirketi IDC’NİN son verileri, dünya akıllı telefon pazarında Samsung’un payı üçüncü çeyrekte %20’ye düştüğünü gösteriyor. Bu rakam 2014 yılının dördüncü çeyreğinden beri görülen en düşük seviye.

teknik destek

Tahminlere göre bu çeyrekte 83.8 milyon akıllı telefon satması beklenen Samsung’un satış rakamı %13.5 düşerek 72.5 milyon olarak gerçekleşti. Bu düşüşte kuşkusuz Galaxy Note 7’nin payı büyük. Samsung, Note 7 yüzünden epeyce zarar etti.

Apple için de durum şimdilik pek parlak görünmüyor. Apple’ın geçtiğimiz yıl ile karşılaştırıldığında bu çeyrekteki satış rakamlarında %5.3’lük bir düşüş var. Geçtiğimiz yıl aynı çeyrekte 48 milyon iPhone satılırken bu yıl aynı çeyrekte 45.5 milyon iPhone satışı gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl Apple’ın pazar payı %13.4 iken bu yıl %12.5′ gerilemiş durumda.

img_0004

Apple’ın geçtiğimiz ay tanıttığı iPhone 7 serisinin etkisi henüz satış oranlarına yansımadı. iPhone 7’nin etkisi gelecek yılın ilk çeyreğinde belli olacak. Samsung’un Galaxy S7 ve S7 Edge satışlarını arttırma çabaları, gelecek yıl için Galaxy S8 ve Note 8 cihazlarının çıkacak olması toparlamayı sağlayabilir.

Androidli cihaz pazarında Samsung’ten sonra gelen Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei, OPPO ve Vivo üçüncü çeyrekte pazar paylarını arttırdılar. Bu firmaların pazar payları sırasıyla %9.3, %7 ve %5.8 olarak gerçekleşti.

teknik destek
error: Çok sık deneme yapıyorsun !!