Şimdi yükleniyor

Samsung’un Tedarik Ettiği iPhone X’in OLED Ekranı Galaxy Note 8’den Daha İyi Çıktı!

iPhone X Ekran Testi

Samsung’un Tedarik Ettiği iPhone X’in OLED Ekranı Galaxy Note 8’den Daha İyi Çıktı!

Son Güncelleme tarihi 25 Kasım 2018 by Müşteri hizmetleri

teknik destek

iPhone X ile OLED ekranı akıllı telefonları ile tanıştıran Apple, bu değişimi büyük bir başarıyla halletmiş gibi görünüyor. iPhone X’in piyasaya çıkması sonrası pek çok test yapıldı ve bu testlerden biriside ekran performansı içindi.

Tom’s Guide tarafından gerçekleştirilen testte, iPhone X’in ekranının başta Samsung Galaxy Note 8 ve Google Pixel 2 XL’dan daha başarılı olduğu ortaya çıktı. Testi ilginç kılan şey iPhone X’in ekranının rakiplerinden daha başarılı olmasından öte Galaxy Note 8’den daha iyi olması olarak görülüyor. Çünkü iPhone X’in ekran tedarikçisi Samsung.

Testin ilk ayağı ekran parlaklığı. Oldukça hafif sensörlü bir ölçüm cihazı ile yapılan parlaklık testinde Pixel 2 XL’ın ekranı 438 nit, Galaxy Note 8’in ekranı 408 nit ve iPhone X’in ekranı ise 574 nit değerine ulaştı. OLED ekran panellerinin arka tarafında ışık olmadığı için bu ekranlarda parlaklık oldukça önemli bir kriter oluyor.

Testin ikinci ayağını ise duygunluk ve renk ölçümü oluşturuyor. Wonder Woman filminden bir kare üzerine yapılan testlerde Pixel 2 XL çok sönük kalırken Note 8 gerçek olamayacak derecede renk yoğunluğu sunmayı başardı. iPhone X pek istenilen seviyede bir performans gösteremedi ancak rakiplerine göre daha iyi performans göstermeyi başardı.

iPhone-X-Ekran-Testi Samsung'un Tedarik Ettiği iPhone X'in OLED Ekranı Galaxy Note 8'den Daha İyi Çıktı!

Testin sonucunda, beyaz dengesi ve görüntüleme açıları gibi birçok kriterde iPhone X’in ekranının rakiplerinden daha iyi olduğu sonucuna varıldı. iPhone X’in rakiplerine göre tek eksik yanı piksel yoğunluğu. Piksel yoğunluğu testinde iPhone X 438 ppi, Galaxy Note 8 521 ppi ve Pixel 2 XL ise 538 ppi değerlerine ulaştı. Bu rakamların anlamı ise keskin hatlarda iPhone X’in rakiplerine karşı geride olduğu.

teknik destek