Saniyeler İçinde Şarj Olan ve Bir Hafta Kullanılabilen iPhone Bataryaları Geliyor!

Bir hafta giden iPhone bataryası

Bir araştırmacı ekibi iPhone için birkaç saniye içinde şarj olan ve günlerce bitmeyen yeni bir prototip pil geliştirdi. Central Florida Üniversitesi bilim adamları tarafından üretilen batarya prototipi, daha hızlı şarj edebilen ve geleneksel bir bataryadan daha fazla enerji depolayabilen bir çeşit esnek süper kapasitör türü.

teknik destek

Bu süper kapasitör lityum iyon piller gibi zamanla bozulmuyor. 30.000 şarjdan sonra bile normal şekilde çalışmaya devam ediyor. UCF araştırmacılarından biri olan Nitin Choudhary, “Cep telefonunuzu birkaç saniye içinde şarj edebilirsiniz ve bir hafta boyunca şarj etmek zorunda kalmazsınız” diyor. Ekip son olarak araştırmalarını akademik bir dergi olan ACS Nano’da yayınladı.

img_0036

Engadget’a göre bu süper kapasitör uzun zamandan beri bilim insanları ve konvansiyonel batarya sistemlerinin yerini almak üzere teknoloji endüstrisi tarafından öngörülmüştü. Elon Musk, 2011’de “ultrakapasitörlerin” gelecekte bazen geleneksel bataryaları tamamen ortadan kaldıracağını belirtmişti.

Şu an hala araştırma aşamasında olan bu prototipin satışı için henüz tarih verilmedi. Bu nedenle büyük olasılıkla telefonlarımızda bir süre süper kapasitör görmeyeceğiz. Ancak teknoloji umut verici ve super kapasitörlerin giyilebilir cihazlar gibi daha küçük cihazlarda görünme ihtimali var. Bu teknoloji bir gün, böyle büyük bir ölçekte uygulanabilir ve birkaç dakika içinde şarj olan elektrikli arabalar ile haftalarca sürecek kullanım sağlanabilir.

müşteri hizmetleri