Şimdi yükleniyor

Siri Davası Sonuçlandı

siri

Siri Davası Sonuçlandı

Son Güncelleme tarihi 25 Kasım 2018 by Müşteri hizmetleri

Siri Davası Sonuçlandı

teknik destek

Apple’ın sanal asistanı Siri, günümüzde oldukça kullanışlı bir hal almaya başladı. Özellikle iOS 8.3 sürümünden sonra yeni sanal asistana Türkçe desteğinin gelmesiyle beraber, Türkiye altyapısında da rahat bir kullanıma geçildi. Siri’nin sesini canlandıran Yelda Uğurlu da, sesinin kendisinden izinsiz bir şekilde Siri’de kullanıldığını iddia ederek, teknoloji devine dava açmıştı. Daha an itibarıyla sonuçlandı.

İzinsiz Satış Gerçekleşmiş

Yelda Uğurlu, toplu taşıma araçlarında durak isimlerinin söylenebilmesi için kendi sesini de kullanarak Nuance Communications şirketi ile 2011 yılında bir sözleşme imzalamıştı. Sözleşmeye göre Yelda Uğurlu’nun sesi, sadece toplu taşıma araçlarında kullanılacaktı ve sesle beraber yolcuların hangi durakta oldukları anlaşılacaktı. Fakat durum böyle olmadı ve Nuance Communications şirketi, Uğurlu’nun sesini Apple’a sattı.

siri2-1 Siri Davası Sonuçlandı

Sözleşmeye Göre Satış Yasal

Sesinin Siri’ye satıldığını gören Yelda Uğurlu, sessizliğini bozdu ve sesinin izinsiz satıldığını iddia ederek Apple firmasına dava açtı. Dava süreci bir hayli fazla uzarken, gün içerisinde karar çıktı ve satışın yasal olduğu belirtildi. Yani Yelda Uğurlu ve Nuance Communications arasında imzalanan 2011 sözleşmesine göre, firma Uğurlu’nun sesini başka firmalara satabiliyor.

Tekrar İtiraz Edilecek

Mahkeme’nin açıkladığı davaya itiraz eden ve bir hayli sinirlenen Yelda Uğurlu, ortaya çıkan kararı reddetti. Açıklamalara göre Uğurlu, ilerleyen zamanlarda daha fazla kanıtla ve daha geniş bir zamanla yeniden dava açacak ve çıkan karara tamamen itirazda bulunacak.

teknik destek