Siri için iPhone 8’in Kilit Düğmesine Özel Eklemeler Yapılabilir

iPhone 8

Fiziksel ana ekran düğmesinden yoksun olacak olan iPhone 8’in sadece “Hey Siri” sesli komutuna muhtaç duruma düşmemesi için Apple’ın kullanıcıların Siri’yi etkinleştirebilmeleri için kilit düğmesine basılı tutarak Siri’yi etkinleştirmelerine izin verebileceği iddia ediliyor. Bu olasılığı işaret eden kaynak kodunu iOS 11’in derinliklerinde bulan isim ise iOS geliştiricisi Guilherme Rambo oldu.

teknik destek

Geçtiğimiz hafta cumartesi günü Rambo tarafından bir tweet atıldı ve Apple’ın ana ekran düğmesinin sahip olduğu bazı fonksiyonlarını kilit düğmesine taşıyabileceğini ima etti. Bir takipçisi ise Apple’ın iPhone 8’in kilit düğmesine Siri’yi etkinleştirmek için bir jest ekleyip eklemediğini iOS 11’in kaynak kodlarında görüp görmediğini sorduğunda, Rambo, kilit düğmesine basılı tutarak Siri’nin etkinleştirildiğini ortaya koyan bir kod parçacığı gördüğünü söyledi.

Rambo’nun ne tür bir kod parçacığı keşfettiği belirsiz -bir başka geliştirici tarafından bu kod parçacığının ne olduğu ortaya konuldu: lockButtonAppropriateForShutter- ancak Brezilyalı geliştirici daha önce tvOS 11’de 4K Apple TV’ye ait referans kodlar da dahil olmak üzere, yaklaşmakta olan Apple ürünlerinin detaylarını şirketin beta yazılımlarından ortaya çıkarma başarısını gösterdi. Hatta iPhone 8’in varlığını kanıtlayan pek çok kod parçacığını HomePod’un test yazılımından çekmeyi de başardığı için söyledikleri kabul edilebilir olarak görülüyor.

Apple’ın radikal tasarımsal değişikliklerle 12 Eylül’de tanıtması beklenen OLED iPhone’unda fiziksel ana ekran düğmesini kaldırılacağı artık kesin. Şirketin fiziksel ana ekran düğmesinin yerine iOS 11’de iPad’e özgü olan ve şu anda kullanılabilir olan “yazılım çubuğu” benzeri bir alan oluşturması tahmin ediliyor.

iPhone 8’de yeni nesil yüz tanıma teknolojisinin Touch ID’nin yerini aldığı söylenirken, Apple’ın geleneksel ana ekran düğmesindeki fonksiyonları nasıl sunacağı genel olarak belirsiz durumda. Tüm bu merak edilenler 12 Eylül’deki Apple özel etkinliğinde gün yüzüne çıkacak.

müşteri hizmetleri

Comments are closed.