Siri Yakında Rakiplerini Her Alanda Silip Süpürecek

Siri

Yeni bir rapor Apple’ın rakiplerini silip süpürecek yeni bir yapay zeka sistemi üzerinde çalıştığını gösteriyor.

teknik destek <

Apple, geçen yıl bir kişisel asistan şirketi olan VocalIQ yu satın almıştı. İngiltere merkezli şirketin akıllı asistanı bilgisayarlar ve insanların daha doğal bir diyalog içinde birbirleriyle konuşmalarına yardımcı oluyor.

VocalIQ yu kullanmış bir kaynağa göre VocallQ, Google Now, Amazon Alexa, Microsoft Cortana ve Siri’den çok daha yetenekli. VocallQ şirketinin akıllı telefonlar için bir uygulama yayınlamasından hemen önce Apple’ın şirketi satın alması çok akıllıca bir davranış oldu.

Apple, şirketi satın aldıktan sonra VocalIQ takımının Cambridge’ki ofiste çalışmalarına devam etmelerini sağladı. Çalışanlara VocallQ şirketi tarafından geliştirilen yeni sanal asistanı Siri’ye entegre etmelerini istedi.

VocalIQ teknolojisi Siri, Google Now ve Cortana ile yapılan testlerde diğerlerinden kat kat üstün olduğunu ortaya koydu. Diğer asistanlar tek bir soru yada özelliğe odaklanırlarken VocallQ birden fazla özelliği aynı anda algılayıp arama yapabiliyor.

“Açık otoparkı, çocuk oyun alanı ve ücretsiz WiFi özelliği olan yakınlarda bir Çin restoranı bul” sorusunda VocalIQ, % 90 üzeri bir başarı oranı gösterirken; Google Now, Siri, ve Cortana sadece % 20 lik bir başarı elde ettiler.

VocalIQ ya insanlar konuşmalarını öğrenmesine yardımcı olması için yaklaşık 10.000 diyalog kaydedildi. Bu kadar sorguda bile haftada 1 milyar sorguya cevap veren Siri’yi yenmeyi başardı.

VocalIQ yu rakiplerinden ayıran en önemli farklardan birisi de sonsuz hatırlama yeteneği. Bir mekan aranırken aynı özelliklerde başka bir mekanı aramasını istediğinizde rakipleri aramaya baştan başlarken VocalQ, hatırlama yeteneği sayesinde kaldığı yerden devam edebiliyor. VocalQ, ayrıca dışarıdaki gürültü ile sizin sesinizi ayırt edebiliyor. Böylece kusursuz bir diyalog sağlanabiliyor.

VocallQ nun Siri’ye entegre edilmesi ile birlikte Siri’nin rakipsiz bir sanal asistan olacağı kesin. Ayrıca Amazon Echo’ya karşı Apple’ın Siri entegrasyonlu, mikrofonlu ve yüz tanıma özellikli yeni nesil Apple TV’i kullanacak olması sanal asistan ve ev otomasyonu konusunda bir numaralı şirket olacağını gösteriyor.

müşteri hizmetleri