Şimdi yükleniyor

Son Zamanlarda Patladığı İddiaları ile Gündeme Gelen iPhone Vakalarının Ardındaki Gerçek!

iPhone 8 Patlama

Son Zamanlarda Patladığı İddiaları ile Gündeme Gelen iPhone Vakalarının Ardındaki Gerçek!

Son Güncelleme tarihi 19 Ekim 2017 by Müşteri hizmetleri

Onlarca Galaxy Note 7’nin patlaması ve pek çok müşterinin can ve mal güvenliğini tehlikeye sokması nedeniyle Samsung, gelecekte başka sorunların oluşmaması adına akıllı telefonunun üretimini durdurmuş ve piyasadan geri çekmişti. O günden bu yana insanlar akıllı telefonlar konusunda daha dikkatli davranmaya başladılar ve herhangi bir akıllı telefonunun patlaması anında gündemde yer bulur oldu.

teknik destek

12 Eylül’de tanıtılan, 22 Eylül’de pek çok ülkede satışa sunulan ve 20 Ekim’de de Türkiye’de satışa sunulacak olan iPhone 8 için de şimdiye kadar kayda geçen 1 patlama ve 2 pil şişme vakası söz konusu. Kayda geçen bu vakalarda iPhone’un pilinin patlaması veya şişmesinden öte daha dikkat çekici bir detay yer alıyor; vakaların tamamının Çin’de gerçekleşmiş olması.

Her zaman söylediğimiz gibi, içinde belli bir kapasitede bir pilin yer aldığı her elektronik cihaz patlamaya hazır bir bomba gibidir. Tedbir alınmaz, orijinal veya lisanslı olmayan  aksesuarlar kullanılırsa istenmeyen durumlar oluşabilir. Ancak, peşi sıra gelen “iPhone 8 patladı” haberlerinin sürekli Çin’den çıkıyor olması olaya biraz kuşkucu yaklaşılmasına neden oluyor.

Şu anda Çin, 1.5 milyara yaklaşan nüfusu ile akıllı telefon üreticileri için oldukça büyük bir pazar. Her akıllı telefon üreticisi bu pazarda güçlü bir şekilde yer almak için amansız bir mücadele içerisinde. Başarılı ve yenilikçi ürünleri ile Apple’da bu mücadelenin en güçlü ortaklarından. Elbetteki böylesi bir pazarda, bir de Çinli rakiplere karşı Apple’ın işi bir hayli zor. Hele bir de en yeni iPhone modeli için “pili patladı” gibi haberler ile Çin’de ve dünya gündeminde yer bulan Apple için durum son zamanlarda daha zor hale gelmeye başladı.

Patlama vakalarının sürekli olarak bu büyük pazarda yaşanıyor olması bunun bir algı operasyonu olduğunu akıllara getiriyor ki bazı şeyleri göz önüne aldığınızda bu gerçekten de olası duruyor. Dünyanın en değerli markası olan Apple’a karşı mücadele içerisinde olan rakiplerin böyle bir algı operasyonunu başlatmaları elbetteki kullanıcıların iPhone’u (veya iPhone 8’i) tehlike arzeden bir akıllı telefon olarak görmelerine ve Çinli veya diğer üreticilerin akıllı telefonlarına yönelmelerine neden olabilir.

Şu anda Apple’ın Çin’deki en büyük rakibi Xiaomi ve Huawei. Bu iki firma dışında listeye Samsung’u da dahil edebiliriz ancak Xiaomi ve Huawei’nin Çin menşeili ve daha ateşli rakipler olması onların daha ön plana çıkmasına neden oluyor. Her iki rakipte doğrudan iPhone’u, iPad’i ve Mac’i hedef alarak ürünler geliştiriyorlar. Özellikle Çin menşeli olmaları ile Çin’i arkalarına alarak büyük güç elde ettikleri bir gerçek.

Elbetteki komplo teorilerinden öte iPhone 8’de üretimden kaynaklı bir pil sorununun da olması durumu en temel gerçek olabilir ancak şimdiye kadar satılan milyonlarca iPhone 8’den sadece 3 tanesinin pilinde sorun oluşması (1 pil patlaması ve 2 pil şişme vakası) ve 3 vakanın da Çin’de meydana gelmiş olması düşündürücü ve akıllara komplo teorilerini getirecek cinsten.

Şimdilik Apple tarafından konuyla ilgili olarak resmi bir açıklama yapılmadı. Yalnızca pili şişen ve patlayan iPhone 8’lerin kontrol edilmek üzere teslim alındığı ve konunun araştırıldığı duyuruldu. Apple, yeni iPhone modellerinde üretimden kaynaklı bir sorunun tespitini yapması durumunda ücretsiz değişim veya onarım programını başlatacaktır.

iPhone 8 satın almış veya almayı düşünen kullanıcılar için de kısa bir hatırlatma yapalım; henüz kanıtlanmış veya yaygın olarak yaşanan bir problem söz konusu değildir

teknik destek

1 yorum

comments user
Kerim

Merhabalar, konuyu elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum zira iphone 8 plus alacağım sebebi de budur. Ancak sizinle “bu kadar cihazdan sadece bu kadarında yaşandı” kısmında hem fikir olsam bile farklı kaynaklardan sıkıntılı cihaz sayısının 7 veya üzerinde olduğunu öğrendim. Ayrıca bu cihazlar sadece Çin’de değil Tayvan da dahil olmak üzere birkaç Asya ülkesiydi. Asya ülkelerinin dışında sadece bir ülkede sıkıntılı pil durumu vardı galiba. Ancak yine de bir algı operasyonu olabileceğini düşünüyorum. Tabii pilde muhtemel bir sıkıntı olduğu çok açık zira böyle bir sıkıntı olmasa Apple kolay kolay bu cihazların değişimini yapmazdı bile.

Yorumlar kapalı.