İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SpaceX 18 Gün Sonra Uzaya Yeni Roket Gönderdi

SpaceX’in son çalışması olan Falcon 9 roketi Amerika Birleşik Devletleri’nde Kaliforniya eyaletinden uzaya başarılı bir şekilde fırlatıldı.  SpaceX Uzaya Yeni Roket Elon Musk’ın firması olan SpaceX, uzaya gönderdiği bu roket sayesinde 18 gün aranın ardından bir defa daha uzaya roket göndermiş oldu.

SpaceX Uzaya Yeni Roket

Bir geri sayımın daha sonuna geldik. SpaceX, İspanya’nın sponsorluğunda gerçekleştirdiği bir paz uygusunun uzaya fırlatılma işlemini gerçekleştirdi. Gönderilen paz uydusu hem bazı özel şirketler hem de İspanya Hükümeti adına dünyanın radar görüntülerini alacak. Önceki roket gibi bu roketin de yanında bir kargo bulunuyordu. Elon Musk dünyada her noktada internet erişimini sağlama adına oluşturduğu projesini gerçekleştirmek için iki tane küçük uyduyu da uzaya gönderdi. Starlink projesi kapsamında test amacıyla gönderilen uydunun verileri de merak ediliyor. Starlink projesinde asıl amaç ise; internet hızını daha hızlı boyutlara getirerek herkesin erişimini sağlamak. Şirket bu yolla internet erişimini sağlamayı ve gelir elde etmeyi hedefliyor.

Bunun yanı sıra SpaceX, uzay çalışmaları kapsamında tarihi bir adıma daha imza atıyor. Şirket sadece birkaç gün sonra, 25 Şubat tarihinde bir defa daha roket fırlatma planları yapıyor. Bu şekilde SpaceX uzaya en sık şekilde roket gönderen kurum olma unvanını elinde bulunduracak.

Olumsuz Hava Koşulları Nedeniyle Gönderilememişti

SpaceX normalde Falcon 9’u geçtiğimiz günlerde uzaya göndermenin planlarını yapıyordu. Fakat hava koşullarının olumsuz olması sebebiyle bu fırlatma ertelenmişti. Şirketin bugün fırlatma girişimini başarıyla gerçekleştirmesi ise dikkatleri daha fazla çekmesini sağlamıştır.