SpaceX Falcon Heavy İticisinin Düşmesine Sebep Olan Sorun

SpaceX Falcon Heavy İticisinin Düşmesine Sebep Olan Sorun

Ticari bir uzay şirketi olan SpaceX, geçen hafta tarih yazdı ve dünyanın en güçlü roketi olarak kabul gören SpaceX Falcon Heavy ile beraber önemli bir başarının altına imzasını attı. Bu büyük olay gerçekleştiği sırada bir tane sorun meydana geldi. Şirketin CEO’su olan Elon Musk ise o sorunun arkasında yer alan sebebi açıkladı.

teknik destek

SpaceX Falcon Heavy, Elon Musk’a ait olan Tesla Roadster’ı da uzaya çıkarttı. Gerçekleşen bu ilk deneme ise milyonlarca kişinin ekrana kilitlenmesine sebep oldu. Heavy’nin bünyesinde toplam olarak 27 tane Merlin 1D motoru yer alıyor. Herkesin bildiği gibi de üç tane Falcon 9’u bir araya getirebiliyor. Falcon Heavy, kalkış sırasında ürettiği 5 milyon pound itme kuvvetiyle günümüzde üretilen bütün roketlerden daha güçlü olma özelliğine sahip. Aynı zamanda yeniden kullanılabilir bir altyapıya da sahiptir. Şirket ilk denemesinde bunu gösterirken iticilerden iki tanesini karaya diket olarak indirmiştir. Denizdeki platforma inecek olan üçüncü iticiyi ise kaybetti. Maalesef ana iticinin inmesi planlanan deniz üzerinde yer alan drone gemiye inişini gerçekleştiremedi.

3 Motordan 2’si ateşlenemedi 

Elon Musk’ın açıklamalarına göre roketin iniş ateşlemesi sırasında önemli rol oynayan üç motordan iki tanesi ateşlenemedi. Bu duruma ise; yeterli ateşleme sıvısının olmaması sebep oldu Bu sorunun çözümü hakkında tam olarak cevap vermeyen Elon Musk, açıklamalarıyla bir dahakine bu sınıyı daha fazla koyacaklarının mesajını verdi.

müşteri hizmetleri