İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Spacex’in gemileri ile tanışın

SpaceX büyük bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Spacex’in gemileri Hiç bir zaman uzaya gidemeyecek. Peki bu gemiler ne işe yarıyor. Sizlere bu yazımızda SpaceX’in gemilerini yakından tanıtacağız.

Spacex’in gemileri ile tanışın2

Mars’a ulaşım, uzaydan internet sağlama gibi çılgın projeleri olan SpaceX, aynı zamanda roketlerini indirebilecek platform gemileri de üretiyor. Peki bu gemileri daha önce inceleme fırsatınız oldu mu? Gelin beraber bir göz atalım.İlk olarak 2015 yılında iniş yapabilen roketler üretmeyi test eden SpaceX, 2016 yılında başarılı bir fırlatma ve iniş gerçekleştirdi. Atlantik Okyanusu üzerinde konumlandırılan drone gemisi “Of Course I Still Love You” üzerine iniş yapan Falcon 9, ilk testini tamamlamış oldu. Pahalı roketler için büyük önem taşıyan drone gemileri, ağır yüklere karşı dayanıklı olarak üretiliyor. Ayrıca drone gemileri, otonom bir şekilde çalışarak roketlerin düzgün iniş yapabilmesini sağlıyor. Bir futbol sahası büyüklüğünde olan gemiler, GPS sayesinde roketin düşeceği konumu tespit ediyor ve en iyi inişi gerçekleştiriyor.

Spacex’in gemileri ne işe yarıyor?

Of Cours I Still Love You ve Read The Instructions isimli gemilere ek olarak, A Shortfall of Gravitas isimli drone gemisi de yapım aşamasında. Amerika’nın doğu tarafında konumlandırılacak olan gemi, gelecekteki Falcon Heavy fırlatmaları için büyük önem taşıyor.Bu gemi de, Dünya’ya geri dönecek olan küçük roket ekipmanlarını tespit ederek tekrar kullanılabilir hâlde iniş yapmasını sağlıyor. Çok daha az maliyetli olan gemi, basit de olsa büyük bir iş yapıyor. Spacex’in gemileri ile tanışın3

Başarılı fırlatmaların ardından roketleri tekrar kullanılabilir hâle getirerek, maliyetleri en aza indirmeyi hedefleyen SpaceX, bu şekilde zararı en aza indiriyor. Tabii her zaman başarılı olmak mümkün değil. Mr. Steven isimli gemi, geçtiğimiz günlerde bir parçayı 100 metre ile ıskaladı.