İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Spotify Apple Music’i Gerekçe Göstererek Apple’a Karşı Gelmeye Hazırlanıyor!

MusicBusinessWorldwide’ın haberine göre Spotify, Apple ile müzik konusunda çeşitli anlaşmalar yaptıklarını, bu anlaşmaların yenileneceği süreçte Apple’ın yüksek kar oranı almasını önleyecek bir anlaşma yapmak istediği belirtiliyor.

Aslında Spotify’ın bunu yapmasının nedeni doğrudan daha fazla kar elde etmek için. Apple’ın müzik servisi Apple Music’in şüphesiz Apple tarafından kayırıldığı bir gerçek. Bunun farkında olan Spotify’da Apple Music benzeri bir karlı satış ortaklığı istiyor. Bunun gerçekleşmesi için mücadele edeceklerini dillendiren şirketin geleceğe dönük planları ne merak konusu.

Apple Music, Apple’dan %58 oranında ödeme ortaklığına sahip. Spotify için ise bu oran %55. Başlangıçta pazarlama indirimi aldıklarını söyleyen Spotify, buna benzer oranda gelecekte de indirim beklediklerini söylüyor.

Şu anda Apple’la müzakerelerini sürdüren Spotify’ın beklediğini alacağı da gelen bilgiler arasında. Ancak Apple Music’e karşın büyük bir mücadele içerisine giren şirketin Universal Music Group, Warner Music Group ve Sony Music Group ile sözleşmeleri de dolmuş durumda. Sözleşmeleri yenilememe durumunda içerik bakımından büyük bir tahribatın ortaya çıkacağı kesin. Bu da şirketin yükselişinin düşüşe geçmesine neden olacaktır. Bu durumda Apple’ın Spotify’a uyguladığı kar payını düşürmesi de kurtarıcı olmayacaktır.