Steam’da KDV dönemi başlıyor

Steam’da KDV

Son yıllarda ülkemizde Steam’in Türkiye’ye vergi veren platformlar arasında olacağına dair bazı konuşmalar yer alıyor. Geçtiğimiz haftayla beraber ise bu söylentilerin gerçeğe dönüştüğünü gördük. Steam’da KDV dönemi başlıyor. Artık Steam üzerinden oyun alacağımız sırada KDV ifadesinin VAT olarak yer aldığını görebiliyoruz. Peki, bu vergiler oyun severleri etkiler mi? Oyun fiyatlarında herhangi bir artış yaşanacak mı?

teknik destek <

Kısa süre önce Google Play Store ve App Store kullanıcılarına vergi dönemini başlattı. Steam’da KDV dönemi Bu durum App Store’larda ücretli oyun veya uygulama indirmek isteyen kullanıcılara zam şeklinde yansıtılmıştır. Steam ise bu evrede farklı bir şekilde ilerleme planı yapıyor.

Tüketiciye Yansımayacak

Steam üzerinden yeni bir oyun almaya karar verdiyseniz ve ödeme ekranına geldiyseniz yer alan %18 oranlı VAT yani KDV miktarı dikkat çekiyor. Ancak gerçekleştirilen bu uygulama oyun severleri olumsuz bir şekilde etkilemeyecektir. Örneğin 30 TL’lik bir oyun alma gibi bir planınız varsa bu miktarın üzerine %18 vergi eklendiğini göremezsiniz. Oyun fiyatlarında herhangi bir değişiklik yaşanmıyorken %18’lik vergi değeri Steam tarafından ödenmektedir.

Fakat Steam’in bu yaklaşımının ileride değişip değişmeyeceği de merak edilen koyular arasında yer alıyor. Steam bu evrede herhangi bir açıklama yapmamıştır. Yalnız KDV’nin faturaya eklenmiş olarak sunulması dikkat çekici bir durumdur. Steam’in bu konuda kullanıcıları etkileyemeyen bir tutum sergilemeye devam etmesi bekleniyor. Aksi durumda oyun fiyatları yükselirse kullanıcılara zarar verir.

müşteri hizmetleri