İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Steve Jobs’un Son Sözleri Nelerdi?

Steve Jobs, Apple’ın efsanevi CEO’su. Başına geçtikten sonra dünyanın en değerli şirketi haline getirdiği Apple denilince akla ilk olarak genelde Steve Jobs gelir.

Onu pek çoğumuz 2007 yılından 2011 yılına kadar yaptığı iPhone, iPad ve iOS tanıtımları ile tanıdık. İlk olmasa da dokunmatik ekran konusunda eline su dökülmeyen iPhone’un mucidi olarak biliniyor kendisi.

iPad’i tanıttığında ben dahil bir çok kişi iPhone’un büyüğü olan bu cihaz tutmaz demiştik. Ama şu anda en çok kullanılan tableti. Özellikle eğitim alanında iPad’den verimli tablet yok.

Teknoloji dünyasına bunlar gibi bir çok yenilik kazandıran Steve Jobs, 2004 yılında yakalandığı pankreas kanseriyle verdiği mücadeleyi kaybederek erken sayılabilecek bir yaşta aramızdan ayrıldı. Steve, ölmeden önce şu sözleri söylemişti.

“İş dünyasında başarının zirvesine ulaştım. Diğerlerinin gözünde hayatım mükemmel bir başarı misaliydi.

Gel gör ki, iş dışında çok az mutluluğum oldu. Sonuçta, maddî zenginlik hayatımın gerçek bir parçasıydı, artık alışmış olduğum.

Şu anda, hasta yatağında yatarken ve bütün hayatımı hatırlayıp gözden geçirirken fark ediyorum ki; o kadar gurur duyduğum herkes tarafından tanınma, takdir edilme ve bu maddî zenginlik, yaklaşan ölümle soluyor ve anlamını yitiriyor.

Karanlığın ortasında yaşam destek ünitelerinden çıkan yeşil ışıklara bakıyor, onların mekanik seslerini işitiyorum, ölümün nefesinin giderek yaklaştığını hissediyorum.

Artık biliyorum ki; hayatımızı idâme ettirecek kadar maddiyata ulaştığımızda maddiyatla alakası olmayan meselelerin peşinden gitmeliyiz. Maddiyattan daha önemlidir, olmalıdır bu meseleler.

Belki ilişkilerimiz, belki sanat, belki de daha genç olduğumuz zamanlardan bir rüya, bir emel. Hiç durmaksızın maddiyat peşinde koşmak bir insanı yoldan çıkmış bir varlığa dönüştürür, aynı benim gibi.

Tanrı bize hisleri diğer tüm insanların kalbindeki sevgiyi hissedebilmemiz için verdi, maddiyatın bizi uyutarak yönlendirdiği yanlış algılar için değil.

Ömrüm boyunca kazandığım paraları yanımda götüremem, götürebileceğim sadece sevgiyle beslenmiş hatıralarım.
İşte bunlar gerçek zenginliğin, senin yanında hep kalacak olan, sana devam etmen için güç ve ışık verecek olan.

Sevgi bin kilometre boyunca gidebilir. Hayatın sınırı yoktur. Arzu ettiğin yere kadar git. Yükselmek istediğin kadar yüksel. Hepsi senin yüreğinde ve ellerinde.

Dünyadaki en pahalı yatak hangi yataktır? ”Hasta yatağı.”

Arabanı sürmesi için bir adamın olabilir, sana para kazandıracak insanların olabilir, ama senin için hastalığını yaşayacak kimseyi bulamazsın. Kaybedilen maddiyat tekrar elde edilebilir. Ama kaybettiğinde tekrar elde edemeyeceğin bir şey var: Hayat.

Biri ameliyat odasına girdiğinde bitirmesi gereken bir kitap olduğunu farkeder: ”Sağlıklı Yaşam Kitabı”.

Şu anda hayatın hangi aşamasında olursak olalım, zamanı geldiğinde perde inecek.
Ailene, eşine, arkadaşlarına duyduğun sevgindir asıl hazinen. Kendinle iyi geçin.

Diğerlerini daima sev ve şefkat et.”