Sunduğu Yüksek Gizlilik Sebebiyle Apple’ın Başı Dertte

iPhone-5c-Mavi

San Bernardino bulunan bir yargıç, mevcut bir dava kapsamında kanıt olarak elde bulunan iPhone 5c‘nin parolasının çözülmesi için çalışma yapan FBI’a Apple‘ın yardım etmesi kararını verdi. Apple daha önce devlet kurumlarından benzer talepler almış ve bu talepleri reddetmişti.

teknik destek

Savcılar Apple’ın bu sefer reddetmemesi gerektiğini ve cihazın içerisinde kritik bilgilerin yer aldığını savunuyorlar. Hakim Cupertino merkezli şirketin, cihaza sınırsız sayıda parola girilebilmesini, veri kurtarma, otomatik silme fonksiyonunun atlanması ve diğer makul teknik yardımın sağlanmasını kısacası iPhone 5c’nin kilidinin açılmasına karar vermiş durumda.

Apple daha önce de bu tip vakalarda benzer kararlar vermiş bir firma ve her zaman gizliliğin önem arz ettiğini, şifre çözme, kırma gibi konularda herhangi bir girişimde bulunulmayacağını vurgulamış bir firma. Ancak bu sefer işler farklı gibi duruyor. FBI mevcut iPhone 5c üzerinde iCloud yedeklerine erişim sağlamayı başarmış. Ancak otomatik olarak 10’dan fazla hatalı parola denemesinden sonra veri silme modunun aktif olması FBI’ı zor sokuyor ve FBI Apple’ın bu özelliği devre dışı bırakmasını istiyor. Apple bu noktada ne gibi bir karar verecek ve en önemlisi yardımcı olacak mı merak konusu.

müşteri hizmetleri