Swap Cihaz Nedir?

Swap Cihaz Nedir

Son yıllarda birçok garanti şirketinin politikalarının arasında swap cihaz veya swap ürün kavramlarının yer aldığını görebiliyoruz. Bazı tüketiciler swap cihazları sorun etmiyorken bazı tüketicilerin bu cihaz politikasından memnun olmadığını görüyoruz. Peki, Swap cihaz nedir?

teknik destek

Swap cihaz demek; garanti süresi henüz sona ermeden arızalanmış olan ve tamiri için yetkili servise verilen bir cihazın yasal teslim süresi içerisinde tamir edilmemesinden sonra müşteriye verilen bir cihazdır. Yalnız bu cihazın farkı daha önce servise verilmiş aynı modelde tamir edilmiş bir cihaz olmasıdır.

Swap Cihazlar Sıfır Mı?

Kullanmakta olduğunuz televizyonunuzun henüz garanti süresi dolmadan sizden kaynaklı olmayan bir sebepten dolayı arızalandığını düşünün. Televizyonunuzu yetkili teknik servise onarım için teslim edersiniz. Bu servis sizlere cihazınızı bir ay içerisinde onararak sorunsuz bir şekilde teslim etmelidir. Fakat teknik servis bu süre zarfında cihazınızı onaramadı ve sizlere televizyonunuzu teslim etmedi. Bu evrede eğer garanti politikalarında yer alıyorsa daha önceden tamir için teknik servise getirilmiş olan  sizin televizyonunuzla aynı modeldeki ve sorunsuz çalışan televizyonu size verir. Teknik servisin size vermiş olduğu bu televizyon swap cihaz kategorisinde yer almaktadır. Kısacası swap cihaz sıfır değildir. Fakat hem donanımsal hem de yazılımsal olarak sıfırlanmış bir cihazdır.

Servisin müşteriye sunduğu swap cihazın üretim tarihi de müşterinin servise bıraktığı cihaz ile aynı olmalıdır. Yani bir servis sizlere 2016 üretimi olan cihazınızın yerine 2015 üretimi olan bir cihaz veremez.

Swap Cihazın Dezavantajı Bulunuyor Mu?

Swap cihazlar her ne kadar daha önceden birisinin servise bıraktığı arızalı ürünler olsa da gerek kozmetik olarak gerekse sistemsel olarak sıfırlanmıştır. Cihazlar çok detaylı bir hijyen işleminde geçtiği için tüketiciler açısından bir sorun oluşturmamaktadır. Yalnız bu evrede swap cihaz kabul etmek gibi bir zorunluluğunuz olmadığının da altını çiziyoruz. Firmalar genellikle kar oranlarını yüksek tutmak için müşterilerine swap cihaz sunmaktadır. Fakat müşterilerin swap cihazları kabul etmeme gibi bir hakkı bulunuyor.

Eğer servisiniz yasal süre zarfında sizlere cihazlarını onarıp teslim etmiyorsa bu evrede cihazın fatura bedelini isteyebilir veya yeni bir cihaz isteme hakkına sahip olursunuz

müşteri hizmetleri

1 Comment

  1. Peki verilen cihazın swap olup olmadığını nereden ve nasıl anlayabiliriz ?

Comments are closed.