Teknoloji Devlerinden Apple’a Destek!

Tim Cook

Apple, Qualcomm ile devam eden hukuki ihtilafında birkaç teknoloji şirketinden destek aldı. Reuters’in haberine göre, Samsung, Intel, Google, Amazon ve benzeri teknoloji şirketlerinden oluşan Computer & Communications Industry Association (Bilgisayar ve İletişim Endüstrisi Birliği), bugün ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’na, iPhone’lara yönelik bir ithalat yasağının tüketicilere zarar verebileceğini bildirdiler.

teknik destek

CCIA, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun Qualcomm’un talep ettiği gibi Intel’in modem yongaları ile iPhone’ların ithal edilmesini engelleyecek olan talebi reddetmeleri gerektiğini söyledi. Böyle bir hareketin akıllı telefon arzında ciddi şok yaratacağı, tüketicilere zarar verilebileceği ve akıllı telefon fiyatlarını yükselebileceği grup tarafından dile getirildi.

CCIA, Google, Samsung, Intel, Facebook, Uber, Microsoft, Amazon, Netflix ve daha fazlasından oluşuyor. Apple, bu grubun bir üyesi değil.

Bu Desteğin Gelmesinin Nedeni Ne?

Bu ayın başlarında Qualcomm, Apple’a karşı patent ihlali davası açtı. Şirket, ABD denetçilerinden hangi iPhone modellerinde Intel’in modemlerinin kullanıldığının araştırılmasını talep ederken, bu iPhone modellerinin Qualcomm patentlerini ihlal eden teknolojiyi kullandığını iddia ederek tüm bu aygıtların satışının durdurulmasını istedi.

İki şirket arasındaki savaş, Federal Ticaret Komisyonu’nun Qualcomm’a, Apple’ın baseband çiplerini daha yüksek patent telif ücretlerinde kullanmasını zorladığı iddiası ile bu yılın başlarında başladı. Apple daha sonra Qualcomm’a karşı 1 milyar dolarlık bir dava açtı ve Qualcomm da buna dava açarak cevap verdi.

İlk önce Tim Cook, olayın mahkemeye açılmayaca açık olduğunu ve Qualcomm’un CEO’sunun da benzer düşünceleri dile getirdiğini ancak durumun Apple tedarikçilerine kadar ulaşarak büyüdüğünü söyledi.

Apple, şimdi diğer teknoloji devlerinin desteğiyle Qualcomm’a karşı üstün görünüyor. Bununla birlikte, davanın nasıl bir hal alacağını göreceğiz ancak bu biraz zaman alacak gibi duruyor.

müşteri hizmetleri