Televizyonda sinyal yok çözümü nedir

1
Televizyonda sinyal yok çözümü nedir
blank

Smart TV televizyonda ve uydu alıcıda kanallarda sinyal yok yazıyor ile karşılaşan oldu mu? Hemen hemen çoğunun bu tarz cihazlarında görülmüştür. Peki uyduda sinyal yok neden çıkar?

blank

Sinyal yok, sadece uyduda değil aynı zamanda cep telefonda da görülebilmekte. Bu sorun iletişim sağlanamadığını gösterir. Televizyonda kanallarda sinyal yok hatası çıkıyorsa belli başlı nedenlerine aşağıdan ulaşacaksınız. Kesin çözümü deneme yapılarak ortaya çıkacak.

Aşağıdaki önerileri sıralamaya göre gitmeniz önerilir. Bazen sorun kabloda olabiliyor ve cihazı sıfırlayarak bir de kurulumla uğraşılıyor. Bazı cihazlar eski olması nedeniyle çok yavaş kurulum yapılıyor.

Televizyonda sinyal yok çözümü nedir

Kanallarda sinyal yok ilk test önemli

Birde test ederken her hangi bir kanaldan veya uydu ayarlarında kablo ve uydu sinyal seviyelerini göreceksiniz. Bu bölüm hatanın analizi için önemli. Örnek kablo sinyali çok düşük veya yoksa çanak ile uydu alıcı arasındaki bağlantı da sorun var anlamına gelir. Diğer sinyal ise uydudan sinyal kalitesini gösterir.

Sinyal yok çözümü nedir?

 1. Sorun büyük ihtimal çanakta ufak bir oynama nedeniyle çıktı. Milim oynasa kanalların ya sinyali olmaz ya da kanalların sinyal seviyesi düşük olur.
 2. Kablo hatasından olabilir. Çanak antenle receiver veya televizyon arasında bağlantı kablosu çıkmış, temassızlık sorunu veya kopma / kırılma sorunu olabilir. Bazende su aldığından sorun çıkabilir. Bağlantı yerlerini kontrol etmek gerekir. Su geçmeyecek şekilde izole etmek gerekiyor.
 3. Uydu alıcıda sorun olabilir. Cihazda arıza çıkmış veya kendi kendine sıfırlanmış olabilir. Yeniden Turksat 4A kurulumunu yapınız.
 4. Kanal veya uydu ayarı oynanmış olabilir. Bazen yanlışlıkla ayarlardan bir yer değiştirilebiliyor.
 5. Çanak anten paslanmışsa sinyal alımında kayıplar olabilir.
 6. Çanakta bulunan LNB oynamış olabilir veya arızalanmış olabilir. Bağlantı kısmı aşağıya doğru olmasına dikkat ediniz.
 7. Uydu alıcı dahili değilse, başka bir yerin çanak anteninde deneyin.
 8. Tarih ayarları bazen kanallarda açmama sorununa neden olabiliyor. Kontrol ediniz.
 9. Manuel bir kanal ekleyip deneyiniz. Yani kanal frekans ve diğer değerleri giriniz.
 10. Testlere göre uyduyu fabrika ayarlarına döndürmede fayda var.
 11. Bir ihtimal yazılımsal sorun olabilir. Yazılım yükleme kolaysa sıfırdan kurulum yapınız.

Sinyal yok Türksat kablonet, uydunet, DigiTurk, Turkcell TV Plus, Netflix, Puhu TV cihaz ve diğer uygulamalarda bu hata için farklı yöntemler izlenmesi gerekebilir.

Harici uydu alıcıda hata devam ediyorsa, sonuca göre serviste işlem yaptırınız. Kontrol edilirken yanında kalıp nasıl yaptıklarını öğrenmenizde fayda var.

blank

1 YORUM

Comments are closed.