Şimdi yükleniyor

TikTok asgari yaş şartı ne demek nasıl çözülür?

TikTok asgari yaş şartı ne demek nasıl çözülür?

Son Güncelleme tarihi 21 Mart 2022 by Teknoloji Haber

TikTok asgari yaş şartı çıkma sebeplerinden bazılarını içeriğimize ekledik. Daha önce daha düşük yaş şartı vardı ama bir olaydan dolayı bu sınır yükseltildi. Peki yaş şartı kaç?

teknik destek

Yanlış hatırlamıyorsak geçen yıl yaş ile ilgili değişime gidildi. Şu an için 13 olan yaş sınırının bize göre yetersiz olduğunu düşünüyoruz. Çocuklarda özellikle aile gözetiminde kullanılması daha yararlı olacak. Esasında hiç kullanmamaları daha sağlıklıdır.

Bazen yaşla alakalı yanlış anlaşılma sonuçlarında ağın haksız yere hesapları kısıtladığı oluyor. Bu içerikte bunu da ele alacağız.

Asgari yaş şartı TikTok kullanıcılarının bir kısmında bazen sistem hatası olarak oluştuğu zamanlar oluyor ve kendiliğinden düzeliyor. İşte deneyeceğimiz yöntemlerde bunun anlaşılması içinde bir öneri sunacağız.

TikTok asgari yaş şartı ne demek?

TikTok yaş şartı her platformda olduğu gibi uygulanması gereken bir kuraldır. Yaş şartı konulmadığı zaman belirli yaşın altındaki kişiler platform içerisinde yer alan yayınlardan ya da videolardan etkilenmektedir. Özellikle 10 yaşındaki bir kızın akım yapması sebebiyle hayatını kaybetmesi üzerinde bu yaş şartı 13 yaşına kadar indirilmiştir.

Yaş uyarısı alanların bazılarının şikayet edilmesinden ötürü böyle bir uyarı alması mümkün. Lakin bu şikayetlerin elle tutulur ve gerekçesi olması gerekiyor. Yani her şikayet edenin başvurusu olumlu olacağı anlamını taşımıyor. Olur da birden çok kişinin şikayet etmesi söz konusu olursa bu seferde ağ hesabı inceler ve kısıtlama uygulanacak bir sebep varsa ona göre adımlar uygulanır. Önce belki bir uyarı gönderilir ve sonra hesabın doğrulanması istenilir.

TikTok asgari yaş şartı ne demek sorusunu özellikle yeni gelen kullanıcılar oldukça merak eder. TikTok’a girip videolar izleyebilmek için 13 yaşından büyük olmak gerekir. Özellikle yaşının 13 olduğunu bildiren kişilerin ana sayfasına ya da keşfetine yaşına uygun olan videolar düşer. TikTok’ta topluluk kurallarına ne kadar dikkat edilse de 18+ videolar olduğu zaman bu çocukların ana sayfalarına bu videolar çıkartılmaz.

TikTok yaş şartlarına uyulmadığı zaman kısıtlama gelmesi

TikTok asgari yaş şartı dikkate alınmadan yüksek yaş girerek hesap alan kişiler paylaşım yapmaya başladığı zaman diğer kullanıcılar tarafından kaç yaşında olduğu tespit edilir. Video paylaşımlarından çok anlaşılmasa da canlı yayında birebir olarak takipçilerle muhabbet edildiği için küçük olduğu kolay bir şekilde anlaşılır. Eğer kullanıcının küçük olduğu anlaşılırsa takipçileri tarafından şikayet edilmeye başlanır. Yaşının küçük olduğuna dair çeşitli şikayetlerin gelmesi sonucunda da TikTok tarafından o hesap incelenir. Eğer gerçekten 16 yaşından küçük olduğu tespit edilirse canlı yayın açma özelliğine kısıtlama getirilir. Kullanıcının 13 yaşından daha küçük olduğu belirlenirse eğer direkt olarak TikTok hesabı kapatılacaktır. Bu sebeple kişiler olduğundan daha büyük yaşları yazarak hesabı kullanmaya çalışıyor.

Bazen kullanıcılar yanlışlıkla ya da kafadan salladıkları bir yaş nedeni ile sıkıntı yaşar. Böyle durumlarla karşılaşmamak adına gerekli bilgilerin doğru girilmesi önerilir. Hatta itiraz etmek isterseniz dahi bu bilgilerin doğruluğu gerekiyor. Kimlik gönderiminde bilgiler karşılaştırılır.

TikTok yaşım tutuyor ama hesabım kısıtlandı

TikTok asgari yaşını üstünde olmanıza rağmen bir yaptırım söz konusu olduğunda yine de kontrol edeceğiniz alanlar olacak.

TikTok’a kaydolma yaşı 13’ken TikTok üzerinden canlı yayın açmak için 16 yaşından büyük olmak gerekir. Bunun sebebi de 16 yaşından küçük olan kişilerin canlı yayın sırasında tanımadığı insanlarla çok fazla etkileşime girmemesidir. Özellikle TikTok’u kötü amaçlarıyla kullanan kişiler 16 yaşının altında olan çocuklara pahalı hediyeler göndererek onu kandırabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için TikTok 16 yaş sınırı koymaktadır. Canlı yayın açabilmek için 1000 takipçinin üstünde de olmak gerekir. Fakat yaş şartı daha çok dikkate alınmaktadır.

Yaşınız tutuyorsa önce test edeceğiniz alanları bir kontrol edelim. Örnek başka telefonla denenmesi, profile erişim var mı incelenmesi ve bilgisayarla kontrol edilmesi gibi deneyecekleriniz olacak.

Geçici engel oluşma durumlarının olduğunu söyleyerek yazımıza devam edeceğiz.

Kullanıcının yaptığı paylaşımlar ve şikayetlere göre hesabın engel alması mümkün. Bazen bu engellemelerin farklı sebeplerle çıktığı oluyor. Örnek kullanıcının şüpheli davranışlar sergilemesinden ötürü o gün hesabı veya bazı özelliklerin kullanımı kısıtlanır.

Geçici bir durum olma olasılığı için o gün kullandığınız internet ve telefonla oturum açmayın. Farklı yerlerde deneyin. Artı bilgisayarla oturum açarsanız ek doğrulama alanlarını kullanın. Profilde eksiklik varsa doldurun.

Gelelim önemli bir yönteme. Sistem ve farklı sebeplerden oluşan aksaklıklar için ayarlardan işlem yapma bilgisine. Ayarlarda hesabımı yönet denilen alandan hesabın türünü değiştirip işletme yapılmasından sonra sorun çözüldüğü zamanlar oluyor. Kesinlikle bunun denenmesi gerekiyor.

Son olarak geri bildirimde bulunmanız için örnek bir görseli aşağıya bıraktım. Bu alana isterseniz mobilden ? ile veya Windows üzerinden tarayıcı ile ulaşırsınız.

TikTok-iletisim-formu-1-1 TikTok asgari yaş şartı ne demek nasıl çözülür?
TikTok asgari yaş şartı ne demek nasıl çözülür

TikTok hesabım yaş şartı nedeni ile engellendi veya yasaklandı diyenlere önerimiz yukarıda satır aralarındadır. Bu göreceli olduğundan hangi hesaplar için çözüm sağlar net değildir.

teknik destek