İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tim Cook, Apple CEO’su Olarak Beşinci Yılında 100 Milyon Dolardan Fazla Bonus Kazanç Elde Etti

24 Ağustos 2011’de Apple’ın efsanevi kurucularından Steve Jobs görevinden ayrılmış ve CEO olarak Tim Cook’u tavsiye etmişti. O günlerde göreve gelen Cook’un bugün görevi başındaki beşinci yılı. Başarılarla dolu bir beş yıldan söz etmek mümkün.

Beş yıllık görev hayatı boyunca Tim Cook, 100 milyon doların üzerinden bonus kazanç elde etmeyi başardı. Apple’ın çalışanlarına bonus olarak sunduğu kısıtlı stok birimi veya RSU adı verilen hisse ikramiyesi uygulaması bağlamında Cook’un böyle bir gelir elde ettiğini belirtelim.

Görevi boyunca, ortalama 980.000’dan fazla kombine kazanılmış hisseye sahip olan Cook’un dün piyasaların kapanışında hisse başı 108,85 doları gören AAPL ile 106.700.000 doları da yakaladığını belirtelim.

25 Ağustos 2013’den bu yana AAPL hisseleri %52 civarında değer kazanmış durumda. Elbetteki bunun altında güçlü Tim Cook ve ekibi yatıyor.

Apple’ın şimdiye kadarki RSU uygulaması kapsamında 500.000.000 doların üzerinde ödüllendirme yaptığı tahmin ediliyor. Yardım kuruluşlarına büyük ilgi gösteren Tim Cook, bu kuruluşları destekliyor. Cook’un Mayıs 2015 yılında servetinin büyük çoğunluğunu bağışlayacağını söz vermişti. Hayır kurumlarına 6.5 milyon dolar değerinde yardım etmesinin ardından 50.000 Apple stok hissesini de bağışlamıştı.

Apple Watch, Retina ekranlı ultra ince 12 inç MacBook, iPad Pro ve birçok iPhone ve iPad modelleri, Apple Maps, Apple Music, Apple Pay, Siri ve diğer birçok Apple ürün ve hizmetlerinin lansmanına imza atan Cook zamanında Apple dünyanın en değerli şirketi haline geldi ve bu başarısı halen daha devam ediyor. Tim Cook’un Apple’ın CEO’su olarak göreve geldiğinden beri şirketin hisse senedi %132 oranında yükselmiş durumda.