Tim Cook, Apple’ın Elektrikli Otomobil Üretmek için Çalışma Yaptığını Kısmen Doğruladı

Tim-Cook-Apple-CEO

Apple CEO’su Tim Cook, Fortune’ye verdiği röportajda şirketin bir otomobil üretme hazırlığında olduğuna dair ortaya atılan söylentileri tam olarak onaylamasa da inkar da etmedi.

Apple’ın bir otomobil üretmek için planı olup olmadığı sorusuna, Cook birçok ürün ve teknolojilerin şirketlerinin dikkatinde olduğunu söylüyor. Ayrıca Cook, insanlara Apple ürünleri ile yardım etmeyi sevdiklerini ve bunu en iyi şekilde yapabilmenin yollarını aradıklarını belirtiyor.

Ancak Cook, röportajda herhangi bir teknoloji kategorisi üzerinden konuşmuyor veya detay vermiyor. Apple’ın pek çok şey üzerinde kararlı bir şekilde durduğunu ve bunların sadece bir kısmının hayata geçirilebildiğini belirtiyor.

Röportajda Fortune dergisi otomobil üretimi konusu bunu ayrı bir şekilde Cook’a yöneltmiş ve Tim Cook bunu kısmen kabul eden bir cevap vermiş. Yani şimdiye kadar ortaya çıkan söylentiler ve raporlar, Apple Car projesini doğru olduğunu gösteriyor diyebiliriz. Hepsinden de öte belki gelecekte Apple’ın böyle bir projesi faaliyete geçmeyecek ama en azından Apple’ın şimdilik bir planı olduğu açık.

Cook’un röportajda Apple’ın amacının ilk olmak değil en iyi olmak olduğunu da söylüyor. Apple’ın herhangi bir otomobil üretme konusunda çalışma yaptığına veya yapmadığına doğrudan değinmemiş olması ise uzmanlar tarafından bir çalışma yapıldığının göstergesi olarak görülüyor.