İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Touch ID için Ek Güvenlik Önlemleri Hayatımıza Girdi

MacWorld’ün haberine göre iOS’a gizlice yeni Touch ID kuralları eklenmiş durumda. Herhangi bir cihazınızı altı gün boyunca şifre kullanarak kilidini açmadıysanız ve son sekiz saat içinde Touch ID kullanmadıysanız iPhone ve iPad kilidinin açmak için parola girmeniz sizden istenilecek.

Şimdiye kadar iOS cihazlarda 48 saat boyunca yeniden başlatılmamış veya açık iken şifreyi açmak için parola yöntemi kullanılmamış cihazlarda böyle bir önlem uygulanıyordu. Son raporlar ışığında Apple’ın Touch ID adına böyle bir iyileştirmeye gittiğini söyleyebiliriz. Hayatımızı kolaylaştıran Touch ID teknolojisinin Apple’ın attığı bu adımla daha güvenli hale geldiğini de hatırlatalım.

Elbetteki bu yeni güvenlik kriterleri ile hayatımıza kısa süre içerisinde Touch ID’yi kullanmamıza sebebiyle gelecek olan zorunlu parola girme ekranının gireceğini söyleyelim.

Apple’ın aslında bu yeni kriterleri gizli olarak eklemediğini sadece iOS 9.3.2 güncelleme notlarında yer almadığını da söyleyelim. Apple 12 Mayıs 2016 tarihinde iOS Güvenlik Klavuzu’nda bu yeni kriterleri açıkça ilan etmiş.

Her şeye rağmen bunun küçük bir yenilik olduğunu da belirtelim. Kriterler dahilinde çoğu zaman Touch ID’nizin beklenmedik şekilde kullanılabilir olmayacağını ve sizi iPhone veya iPad’inizin parola girme ekranına yönlendirebileceğini aklınızdan çıkarmayın.