TSMC, 2018 iPhone’ları için 7nm A12 Yongalarını Geliştirmeye Başladı

Apple A12 Çip

Dünyanın en büyük yonga üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), 2018 iPhone’ları için Apple’ın yeni nesil A12 yongasının hazırlık aşamasını başlattı. Şirket, imalat süreçlerinin geliştirilmesini ve ön testlerini yapıyor.

teknik destek

Japon Nikkei Asian Review ile konuşan bir endüstri kaynağına göre, TSMC, 2018’de piyasaya sürülecek iPhone serisi için işlemcileri geliştirmek ve test etmek için çalışmalarına başladı.

Son birkaç yıldır TSMC, Apple’ın Samsung’un yarı iletken üretim tesislerine olan güvenini kaybetmesinden dolayı Apple’ın tasarladığı A serisi çiplerin üretimini yapıyor.

TSMC, 2018 yılının ilk çeyreğinde 7 nanometre çip üretimine başlamayı planlıyor. Buna karşılık Samsung, 2018 yılının sonuna kadar yedi nanometre çipleri ile geleceğini açıkladı.

Şu anda TSMC’nin dünya genelinde yaklaşık 470 müşterisi var. Ayrıca TSMC, Cuma günü Güney Tayvan’daki Tainan Bilim Parkı’na yalnızca 3 nanometre çiplerin üretilmesi için 15.7 milyar dolarlık bir üretim tesisi kurdu.

50-80 hektar alan üzerine kurulacak bu tesiste üretimin 2022 yılında başlaması planlanıyor. Tesisin büyüklüğünü kavrayabilmek için bir hektarlık alanın kabaca bir futbol sahasına eşdeğer olduğunu söyleyelim.

Nanometre boyutu ne kadar küçük olursa çip o kadar güçlü oluyor ancak geliştirilmeside bir o kadar zor oluyor. TSM, kendi 16 nanometre ve 10 nanometre FinFET üretim tekniğini Apple tarafından tasarlanan A10 ve A11 çiplerinde kullanıyor.

Apple, TSMC’nin 2016 yılındaki gelirinin yüzde 17’sini oluşturarak 2015 yılından beri TSMC’nin en büyük müşterisi oldu. Hong Kong merkezli araştırma şirketi Sanford C’nin tahminlerine göre, Apple’ın çip devi TSMC’ye sağladığı katkının 2017 yılının sonunda şirketin yıllık toplam gelirinin yüzde 20’sini aşacak.

müşteri hizmetleri

Comments are closed.