İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TSMC iPhone 7s için 10 nm Üretim Süreci Teknolojisini Kullanarak A11 Çip Tedarik Etmeye Hazırlanıyor

Yeni bir rapora göre, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) 2017 yılındaki iPhone 7s ve 7s Plus için üretilecek olan A11 çipi 10 nanometre üretim süreci teknolojisini kullanarak üstlenme peşinde.

TSMC’nin 2016 yılının dördüncü çeyreğinde 10 nm üretim süreci teknolojisini uygulaması ve bu teknolojide üretime başlaması ve 2017 yılının ilk çeyreğinde üretim sürecini doğrulamak için müşterilere ürün örnekleri vermesi bekleniyor. Her şey planlandığı gibi giderse Apple’ın A11 çipinin en az üçte ikisinin tedariği 2017 yılında TSMC’ye kalacak. TSMC’nin 2017’nin ikinci çeyreğinde yeni çip üretimine de başlaması bekleniyor.

A11 çipin gelecek yılki iPhone’larda görünmesi bekleniyor ve 10 nm üretim süreci ile yoğun görevleri bile daha az pil harcayarak, daha hızlı ve daha verimli yerine getirmesi öngörülüyor. iPhone 6s ve 6s Plus’ta kullanılan A9 çipin tedariği TSMC ve Samsung tarafından sağlanıyor. Bu noktada 16 nanometre üretim süreci ile TSMC tedarik yaparken, Samsung ise 14 nanometre üretim süreci ile A9 çipin tedariğini yapıyor.

iPhone 7 ile de kullanılacak olan A10 çipin tedariğinin bu sefer sadece TSMC’nin 16 nanometre FinFET üretim süreci ile tedarik ettiği ve edeceği gelen bilgiler arasında. Ayrıca A10 çipe 3 GB RAM’in eşlik etmesi bekleniyor.