Tüm Detayları ile macOS High Sierra! macOS 10.13’e İlk Bakış

macOS High Sierra

Apple’ın tabiri ile “Mac zirve yaptı”. Evet, Apple dünkü WWDC etkinliğinin açılış konuşmasında iOS 11 ile birlikte macOS 10.13 High Sierra‘yı tanıttı. En yeni Mac işletim sistemi beraberinde pek çok yeniliği getiriyor.

teknik destek <

Sistemin özünde yer alan yeni teknolojiler Mac’inizi daha güvenilir, becerikli, duyarlı ve yeni nesil yazılımlara hazır hale getiriyor. macOS High Sierra ayrıca her gün kullandığınız özellikleri ve uygulamaları da geliştiriyor. Burası, şimdiye kadarki macOS sürümlerinin zirve noktası.

Apple Dosya Sistemi

Mac’inizde sizin için önemli olan her şey verilerden oluşuyor. Ve dosya sistemi tüm bu verileri tek bir tıklama ile erişebileceğiniz dosya ve klasörler halinde düzenliyor. Şu anda kullanılan dosya sistemi Mac’in ilk günlerinde tasarlandı ve bugüne kadar harika bir performans göstermeye devam etti. Bugünün flash tabanlı Mac’i ise inovasyon için yepyeni olasılıkların kapısını aralıyor. Şimdi yeni bir sistemin temelini atma zamanı. macOS High Sierra ile, üst düzey güvenlik ve duyarlılık sağlayan gelişmiş bir mimariye sahip Apple Dosya Sistemi’ni Mac’inize getiriyor.

Apple’ın yeni dosya sistemi;

  • Gelişmiş,
  • Duyarlı ve
  • Güvenli

olarak tabir ediliyor.

Videolar için yeni Standart: HEVC

HEVC

4K videonun giderek popülerleşmesiyle birlikte, Mac yeni bir endüstri standardına kapılarını açıyor: HEVC. High Efficiency Video Coding’in kısaltması olan bu standart, H.265 olarak da biliniyor. HEVC, geçerli video sıkıştırma standardı olan H.264’e kıyasla videoları yüzde 40’a kadar daha fazla sıkıştırabiliyor. HEVC kullanıldığında görüntü kalitesi korunurken, hem video akışı daha kaliteli hale geliyor hem de videolar Mac’inizde daha az yer kaplıyor.

Metal 2

Metal 2

Günümüzün Mac deneyimi, bilgisayarınızdaki grafik işlemcisine (GPU) her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor. Ve GPU’lar her geçen gün daha da güçlü hale geliyor. macOS’taki yerleşik Metal teknolojisi, uygulamaların GPU gücünden tam anlamıyla yararlanabilmelerini sağlıyor. Yeni Metal 2 ise sadece görsel deneyimi üst düzeye çıkarmakla kalmıyor, aynı zamanda yapay zeka, sanal gerçeklik ve hem eğlence hem de profesyonel yaratıcılık uygulamalarına yönelik harici GPU desteği gibi beceriler de sunuyor. Yani ister oyun oynuyor ister içerik oluşturuyor veya yazılım geliştiriyor olun, Metal 2 hayalinizde canlandırdığınız her şeyi hayata geçirebilecek güce sahip.

Mac için Sanal Gerçeklik

Mac için sanal gerçeklik

macOS High Sierra, geliştiricilerin yeni Retina 5K ekranlı iMac’i, 2017 yılı sonunda satışa sunulacak yeni iMac Pro’yu veya harici bir GPU ile eşleştirilmiş uyumlu Mac modellerinden birini kullanarak bir Mac’te ilk kez etkileşimli sanal gerçeklik deneyimleri oluşturabilmelerini sağlıyor.3 Geliştiriciler, HTC Vive VR gözlüğü gibi temel çevre birimlerini ve Final Cut Pro X, SteamVR, Epic Unreal 4 Editor ve Unity Editor gibi uygulamaları kullanarak size göz alıcı yeni dünyalar yaratmak için ihtiyaç duyacakları her şeye sahip olacaklar.

Fotoğraflar

macOS 10.13 Fotoğraflar

Kullanıcılar Mac’te fotoğrafları üzerinde çalışmayı çok seviyorlar. Bu nedenle, macOS High Sierra sürümünü geliştirilirken arşivlerini daha verimli ve eğlenceli hale getiren yeni araçlar sunmaya odaklanılmış.

Genişletilmiş Kenar Çubuğu

Her zaman açık duran yeni kenar çubuğu sayesinde, aradığınız her şeyi hızla bulabiliyorsunuz. Genişletilmiş İçe Aktarma görünümü, daha önce içe aktardığınız tüm dosyaları kronolojik olarak sıralıyor. Böylece, geçen ayki tatil fotoğraflarınıza doğrudan erişebiliyorsunuz. Ve oluşturduğunuz albümler her zaman onları kolayca görebileceğiniz
bir yerde duruyor.

Fotoğrafları Hızlı Organize Etme

Fotoğraf koleksiyonlarını favori kriterlerinize göre anında filtreleyebiliyorsunuz. Yeni bir seçim sayacı, hangi fotoğraf ve videoları seçtiğinizi takip ediyor ve sürükleyip bırakma hareketiyle bunları bir albüme veya masaüstünüze aktarmanıza imkan veriyor. Ayrıca, seçtiğiniz fotoğraf ve videoları doğrudan araç çubuğundan toplu olarak döndürebiliyor veya favori olarak işaretleyebiliyorsunuz.

Gelişmiş Düzenleme Araçları

İnce ayar yapmayı sağlayan Eğriler ve renkleri daha doygun hale getiren Seçmeli Renk gibi güçlü araçlardan yararlanarak, fotoğraflarınızda kolaylıkla ileri seviye renk düzeltmeleri ve kontrast ayarları yapabiliyorsunuz. Ve profesyonellerin kullandıklarından ilham alarak geliştirdiğimiz yeni filtrelerle fotoğraflarınıza hızla eşsiz bir görünüm kazandırabiliyorsunuz.

Live Photos

Yeni Döngü efektini kullanarak, düzenlediğiniz Live Photo’yu tekrarlayan bir videoya dönüştürün ve yakaladığınız anı tekrar tekrar yaşayın. PinPon efektini kullanarak aksiyonu ileri ve geri oynatın. Veya Uzun Pozlama ayarıyla suya bulanıklık katmak ya da ışık izlerini uzatmak gibi DSLR benzeri güzel bir efekt yaratın. Ayrıca, istediğiniz Live Photo’nun kenarlarını kırpabilir, sesini kapatabilir ve anahtar fotoğrafını seçebilirsiniz.

Anılar

macOS High Sierra’da evcil hayvanlar, bebekler, açık hava etkinlikleri, performanslar, düğünler, doğum günleri ve spor etkinlikleri gibi daha kişisel ve anlamlı anlar için birçok yeni Anılar kategorisi var.

Üçüncü Taraf Uygulamalarla Birliktelik

Fotoğraflarınızı doğrudan Fotoğraflar uygulamasından Photoshop ve Pixelmator gibi üçüncü taraf fotoğraf düzenleme uygulamalarında açın ve düzenlemeleriniz otomatik olarak Fotoğraflar arşivinize kaydedilsin. Ayrıca, doğrudan Fotoğraflar uygulamasından çerçeveli baskılar sipariş edebilmenizi, web sayfaları oluşturabilmenizi ve daha fazlasını yapabilmenizi sağlayan üçüncü taraf projeleri uzantılarını Mac App Store’dan indirebiliyorsunuz.

Geliştirilmiş Kişiler Albümü

Daha yakın plan küçük resim görüntüsü ve daha hassas gruplamalar sayesinde, sevdiklerinizi Kişiler albümünde kolayca bulabiliyorsunuz. Ve iCloud Fotoğraf Arşivi’ni kullandığınızda, albümünüz tüm aygıtlarınızda güncel kalıyor.

Safari

Gelişmiş Takip Koruması

İnternette dağ bisikleti aradığınız zamanı hatırlıyor musunuz? Peki sonra açtığınız her sitede karşınıza çıkan sinir bozucu dağ bisikleti reklamlarını? İşte o günler geride kaldı. Safari şimdi yapay zeka teknolojisi sayesinde, internetteki işlemlerinizi takip eden reklamverenleri ve diğer tarafları belirleyerek onların arkalarında bıraktıkları siteler arası takip verilerini ortadan kaldırıyor. Böylece internetteki gezinme bilgileriniz sadece size özel kalıyor.

Kendi Kendine Başlayan Videolara Son

Safari şimdi, beklenmedik anlarda ortaya çıkan, tercihiniz dışındaki sesli videoların oynatılmasını engelleyebiliyor. Böylece internette rahat rahat gezinebiliyorsunuz. Sevdiğiniz bir sitedeki videoların her zaman oynatılmasını mı istiyorsunuz? Safari’deki yeni ayarlarla her siteyi ayrı ayrı özelleştirebiliyor ve istediğiniz sitede görüntülerin otomatik olarak oynatılmasını etkinleştirebiliyorsunuz.

Sevdiğiniz Web Sitelerini Kişiselleştirme

Safari şimdi, beklenmedik anlarda ortaya çıkan, tercihiniz dışındaki sesli videoların oynatılmasını engelleyebiliyor. Böylece internette rahat rahat gezinebiliyorsunuz. Sevdiğiniz bir sitedeki videoların her zaman oynatılmasını mı istiyorsunuz? Safari’deki yeni ayarlarla her siteyi ayrı ayrı özelleştirebiliyor ve istediğiniz sitede görüntülerin otomatik olarak oynatılmasını etkinleştirebiliyorsunuz.

Hep Açık Olan Okuyucu

Bu özelliği, Safari Okuyucu’yu destekleyen tüm web makalelerinde otomatik olarak kullanabiliyorsunuz. Böylece web sitelerini reklamlar olmadan, istemediğiniz sayfalara yönlendirilmeden veya dikkat dağıtıcı herhangi bir şeyle karşılaşmadan görüntüleyebiliyorsunuz.

Kişisel DJ’iniz Siri

Siri şimdi siz Apple Music dinlerken tercihlerinizi öğreniyor ve size önerilerde bulunuyor. Hafta sonu için bir çalma listesi mi istiyorsunuz? Siri’ye söyleyin hazırlasın. Rahatlamış mı hissediyorsunuz? Siri’den hafif bir şeyler çalmasını isteyin. Aynı zamanda bir müzik uzmanı da olan Siri, albüm notlarını okuyabiliyor ve size şarkılar, albümler ve sanatçılar hakkında daha fazla bilgi verebiliyor.

Daha Hızlı Yükleme

macOS’taki tarayıcılar arasında en hızlı performansı sunan Safari, macOS High Sierra ile daha da iyi hale geliyor. Safari ayrıca en verimli macOS tarayıcısı. Diğer tarayıcılara kıyasla saatlerce daha uzun süre internette gezinmenizi ve Netflix videolarını izlemenizi sağlıyor.

Spotlight

Spotlight şimdi daha da becerikli. Kalkış ve varış saatlerini, terminalleri, kapıları, rötarları ve hatta haritaları görmek için uçuş numaranızı girmeniz yeterli. Takımyıldızlar hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz? Veya San Jose’de doğmuş müzisyenler hakkında? Amerika’nın eski başkanlarını mı merak ediyorsunuz? Spothlight şimdi sorunuzun tek bir yanıtı yoksa birden fazla Wikipedia sonucu gösteriyor.

iCloud

iCloud Drive’da kayıtlı tüm dosyalarınızı bir bağlantı aracılığıyla kolayca paylaşabiliyorsunuz. Davet gönderdiğiniz kişiler yalnızca bağlantıya tıklayarak dosya üzerinde çalışmaya başlayabiliyorlar. Kopya oluşturma, ek gönderme veya farklı sürümleri yönetme gibi işlemlere gerek kalmıyor.

Notlar

Alışveriş listesi, yapılacaklar listesi ve toplantı kararları gibi sık kullandığınız notları dilediğiniz an bulabilmek için Notlar sayfasının en üstüne iğneleyebiliyorsunuz. Düşüncelerinizi düzene sokmak şimdi her zamankinden daha kolay.

Alışveriş listesi, yapılacaklar listesi ve toplantı kararları gibi sık kullandığınız notları dilediğiniz an bulabilmek için Notlar sayfasının en üstüne iğneleyebiliyorsunuz. Düşüncelerinizi düzene sokmak şimdi her zamankinden daha kolay.

Özel bir grup yemeği mi düzenlemeniz gerekiyor? Amatör liglerdeki skor durumunu mu takip etmek istiyorsunuz? İş seyahatinizde yaptığınız masrafları mı hesaplayacaksınız? Notlar uygulamasında doğrudan her şeyi bir tablo halinde organize edebiliyorsunuz.

Mail

Aramanızla en alakalı iletileri sonuç listesinin en üstüne yerleştiren En İyi Eşleşenler özelliği sayesinde mail’de arama yapmak şimdi daha hızlı ve daha kolay. En İyi Eşleşenler, okuduğunuz mail’leri, yanıt verdiklerinizi, önemli kişilerinizi ve çok daha fazlasını arama sonuçlarına yansıtıyor. Siz daha fazla arama yaptıkça, o da daha akıllı hale geliyor.

FaceTime

macOS High Sierra, FaceTime görüşmenizdeki özel bir anı Live Photo olarak kaydedebilmenizi sağlıyor. Görüşmedeki her iki kullanıcı da fotoğraf çekildiğine ilişkin birer bildirim alıyor ve Live Photo doğrudan Fotoğraflar arşivinize kaydediliyor.

iCloud

macOS High Sierra, tüm mesaj geçmişinizi otomatik olarak iCloud’a kaydediyor. Böylece yeni bir aygıtta oturum açtığınızda tüm sohbetlerinizi ve ekleri görebiliyorsunuz. Mesajlarınızı iCloud’da saklayarak Mac’inizde de yer tasarrufu sağlamış oluyorsunuz.

Şimdi iCloud depolama alanı planınızı tüm ailenizle paylaşabiliyorsunuz. 200 GB veya 2 TB depolama alanı planlarından birini seçin, ailenizdeki herkese fotoğraflarını, videolarını, belgelerini ve diğer içeriklerini saklayabilecekleri bir alan sağlayın

macOS High Sierra Ne Zaman Yayınlanacak?

macOS High Sierra’nın final sürümü bu sonbaharda yayınlanacak.

müşteri hizmetleri

1 Comment

Comments are closed.