Geçmişten Bugüne iOS’un Gelişimi ve iPhone’un Devrimi

Geçmişten Bugüne iOS’un Gelişimi ve iPhone’un Devrimi

Steve Jobs, 2007 yılının Ocak ayında iPhone‘u tanıttığı zaman telefonlar iki kategoriye bölündüler. Bir yanda güçlü ama kullanımı son derece karmaşık telefonlar diğer yanda ise kullanımı kolay ama oldukça sınırlı özelliği olan telefonlar. Apple, iPhone ile sadece son derece kolay kullanım değil aynı zamanda güçlü ve piyasadaki en yetenekli telefonu sektöre sunmak için yola çıkmıştı.

teknik destek

Ve dönüp geriye baktığımız zaman, Apple iPhone ile tartışmasız, en iyi teknolojiyi ve kullanım kolaylığı en iyi olan akıllı telefon dönemini başlatmış ve bunu halen daha sürdüren konumunda. Android günümüzde popüler bir yere sahip gibi dursada, halen daha oturmamış bir yapıya sahip ve hal böyle olunca bekleneni sunmuyor. Apple’ın da Android ile tam bir rekabet halinde olması iOS’un gelişimini daha bir üst seviyeye çıkartmış durumda.

Tabiki, iPhone’ları bu denli iyi kılan işletim sistemi iOS oldu. Gerçek şu ki iPhone’lar donanım bakımından piyasadaki pek çok akıllı telefona göre geri planda kalsalarda iOS ile ilişkileri sayesinde en iyi olmayı başardılar.

iOS sekiz yılda oldukça gelişti ve değişti. Bugün Apple’ın mobil işletim sistemi sadece birkaç yıl öncesine kıyasla mükemmel bir gelişim göstermiş durumda. Gerek görünüm gerek his yönü ile iOS’un devrimi devam ediyor. iOS 1‘den iOS 9‘a kadar ve artık iOS 10‘a kadar gelinen süreçte, Apple’ın becerisi oldukça yüksek noktaya gelmiş durumda.

2016 yılında, iOS’un yükselişinin devam edeceği bir yıl olacak ve iOS 10 kullanıma sunulacak. Peki ya iOS 1’den iOS 9’a kadar olan süreçte neler değişti dersiniz? iPhone’un tarihinde neler yatıyor? Sizler için iPhone’un tarihini ve iOS’un devrimini bir araya getirdik. İşte iOS 1’den iOS 9’a kadar geçilen süreç.

iOS 1

iOS-1-iPhone

iOS’un babası konumundaki iOS 1 her şeyi değiştirdi. İlk iPhone’la birlikte insanların teknolojik cihazlara bakışını bile değiştiren iOS 1 ile aslında iOS’un arayüz ana hatları hiçbir zaman değişmedi. iOS 1 gerçek anlamda bir temel görevine sahip diyebiliriz.

iOS 2

iOS-2-iPhone-3G

Apple, 2008 yılının Temmuz ayında iPhone 3G ile birlikte iOS 2’yi duyurdu ve kullanıma sundu. iOS 2 ile birlikte mobil uygulamalar asla eskisi gibi olmayacaktı ve öylede oldu. iOS 2 devrim gibi geldi. Apple iOS 2 ile yepyeni App Store’u tanıttı.

Bugün App Store’da 1.5 milyondan fazla uygulama mevcut ve Apple geliştiricileri üzerinden hem milyarlarca dolar kar elde ediyor hem de böylesine büyük bir ekosistem ile dünyaya hükmediyor.

Apple App Store ile sadece ABD’de 1.9 milyondan fazla insana istihdam oluşturmuş durumda. Avrupa ve Çin’de App Store ile ilgili kurulan işlerin sayısı yaklaşık 4.5 milyon

iOS 3

iOS-3-iPhone

Apple, kesme, kopyalam ve yapıştırma gibi kullanıcının işlerini kolaylaştıran bir dizi yeniliği iOS 3 ile tanıttı. iOS 3 ile ayrıca uygulama içi satın alma, MMS, Spotlight arama işlevselliği kullanıma sunuldu. iOS 3 ile ana ekran biraz değişti ve yeni ana ekrana Sesli Notlar ve Pusula uygulaması geldi.

Aşağıdaki arayüzü hatırlıyor musunuz?

iOS-3-Ses-Kaydedicisi

Evet, bu görüntü iOS 3 ile gelen ses kaydedicisine ait.

iOS 4

iOS-4-iPhone

iOS 4 Apple’ın mobil işletim sistemi için büyük bir adım oldu. 2010 yılı Haziran ayında kullanıma sunulan iOS 10 heyecan verici yeni özellikleri ile geldi ve iPhone 4’ü beraberinde getirdi.

iOS 4’ün öne çıkan özelliği ise FaceTime görüntülü sohbet desteği oldu. iOS 4 ile multitasking desteği, uygulamaları klasör içine koyma yeteneği, iBooks, GameCenter, gelişmiş arama işlevselliği geldi. iOS 4 ile arayüz tasarımı biraz daha değişmişti.

Ayrıca iOS 4 ile, özel duvar kağıtları belirleyebilme, birleşik gelen kutusu, mesajlara arama yeteneği, AirPlay gibi yenilikler de kullanıma sunuldu.

iOS 5

iOS-5-iphone

2011 yılında piyasaya sürülen iOS 5, Apple’ın en iddialı telefon üreticisi olduğunu kanıtlar nitelikteydi. Apple’ın bu adımı gerçek bir rekabetle karşı karşıya kaldığını açıkça belli etmiş oldu.

iOS 5 ile 200’den fazla yeni özellik kullanıma sunuldu ama bunların pek çoğu sürpriz özellikler değildi.

iOS 5 ile yeni bir bildirim merkezine ek olarak iMessage kullanıma sunuldu. iOS 5 ile özellikle Gazetelik, Anımsatıcılar, Twitter entegrasyonu, kablosuz bağlantı entegrasyonu, kilit ekranında kameraya erişim gibi gelişmiş özellikler kullanıma sunuldu.

iOS 5 ile Apple’ın akıllı asistanı Siri’de kullanıma sunulmuş oldu.

iOS 6

iOS-6-iPhone

Apple iOS 6 ile resmen Google’a meydan okudu ve Google Maps’i frenlemek adına Apple Maps’i sinir bozucu hatalarıyla birlikte kullanıma sundu. iOS 6 ile gelen Apple Maps, Apple için bir başarı değil utanç kaynağı oldu.

 

iOS 6 için Wallet uygulaması kullanıma sunuldu. Uçak biletleri, sinema bileti gibi pek çok verinin saklanabileceği bu sanal cüzdan kullanıcılardan tam not aldı.

Ayrıca iOS 6 ile yeniden tasarlanmış App Store, kısa mesajla bir çağrı cevaplama yeteneği, özel Podcast uygulaması, panoramik fotoğraflar, hücresel bağlantı üzerinden FaceTime’ı kullanabilme, daha gelişmiş ve işlevsel Siri kullanıma sunuldu. iOS 6 ile birlikte iPhone 6 kullanıma sunuldu.

Ayrıca iOS 6 ile ana ekrana bakıldığı zaman YouTube uygulamasının göze çarptığı görülüyor.

iOS 7

iOS-7-iPhone

iOS 7… Buraya emin olun iOS 7 ile yazacak çok şey var. Apple’ın iOS’u yeniden şekillendirmesinin başlangıcı oldu iOS 7 ve iOS için artık hiçbir şey benzer değildi. Ayrıca iOS 6 ile başta Apple Maps olmak üzere hata üzerine hatalar yapan Scott Forstall 2012 yılının Ekim ayında Apple’dan kovuldu. Apple harita konusundaki başarısızlığını reddetti. Apple’ın dümenini Tim Cook ve Jony Ive ele alarak götürmeye başladılar.

iOS 7 Apple için büyük bir devrim oldu. Apple iOS’u iOS 7 ile birlikte baştan tasarladı ve yeniden tasarlanmış, tamamen yeni bir görünüm ile yeni iOS kullanıma sunuldu.

Apple iOS 7 ile Kontrol Merkezi’ni yeniden tasarladı. iOS 7 ile sunulan bir dizi yeni özellik kullanıma sunuldu. yeni özellikleri ile yenilenen multitasking, iTunes Radio, fotoğraf filtreleri, özel fotoğraf modları, video ve çeşitli fotoğraf modları arasında hızlı geçiş kameraya dahil edildi.

iOS 8

iOS-7-iPhone

iOS 8, Jony Ive tarafından savunulan, yeniden tasarlanmış estetik iOS için devam niteliğindeydi. Sonuç olarak, iOS 8 ile Apple, tasarım devrimini devam ettirdi. Yeni tasarımın daha stabilite çalışması için çalışmalar yapıldı ve yeni özellikler de kullanıma sunuldu.

Aslında iOS 8 büyük hiçbir özelliğin kullanıma sunulmamasına özetti. Özetle daha gelişmiş bildirimler, küçük ve şık geliştirmeler, iCloud Drive, HealthKit, iMessage içinde ses ve video mesaj gönderebilme yeteneği gibi yetenekler kullanıma sunuldu.

Diğer göze çarpan yenilikler ise, kameraya getirilen time-lapse, pil kullanımını kontrol yeteneği ve geliştirilmiş Spotlight işlevselleri oldu.

iOS 9

iOS-9-iPhone

Apple iOS 9 ile tamamen farklı bir strateji izledi. Apple yeni özelliklerin geliştirilmesi veya eklenmesi yerine, mevcut özelliklerin ve iOS’un daha istikrarlı çalışması adına daha fazla kaynağını iOS 9 ile seferber etti.

Daha önemlisi ise, iPhone 6s ile M9 hareket yardımcısı işlemci ile bütünleşik olarak kullanıma sunuldu. Bu da yeni özelliklerin iOS 9’la birlikte sunulması anlamına geliyordu. Özellikle de Siri için. Ayrıca iOS 9 ile tamamen yenilenen ve geliştirilen Notlar uygulaması, geliştirilmiş Haritalar, daha uzun pil ömrü, düşük güç modu, yenilenen Siri, işletim sistemi yazı tipinin San Francisco olması sağlandı.

Ayrıca, kayda değer olarak Wallet uygulaması Passbook olarak güncellendi ve Apple Pay için büyük geliştirmeler yapıldı. iOS ana ekranında küçük değişiklikler ve Apple Music, Apple News kullanıma sunuldu.

müşteri hizmetleri