Şimdi yükleniyor

Turkcell, iPhone için VoWiFi Teknolojisini Kullanıma Sundu!

VoWiFi

Turkcell, iPhone için VoWiFi Teknolojisini Kullanıma Sundu!

Son Güncelleme tarihi 3 Nisan 2022 by Teknoloji Haber

VoLTE teknolojisi ülkemizde şu anda kullanılabiliyor. Turkcell, şimdi de benzer ve farklı bir teknolojiyi, VoWiFi teknolojisini iPhone kullanıcıları için kullanıma sunmuş durumda. Peki, ses paketlerini WiFi üzerinden ileten bu teknoloji nedir, ne değildir, avantajları nelerdir gelin daha yakından bakalım.

teknik destek

Ses iletimini WiFi veya LTE gibi yüksek hızlı servislerle gerçekleştiren teknolojilerin giderek yaygınlaşması, hem konuşurken ses kalitesini hem çekim sorunlarını hem de pek çok yerde daha uygun fiyatlandırma ile konuşma gibi avantajları beraberinde getiriyor.

Açılımı Voice Over LTE olan VoLTE teknolojisi, ülkemizde aylardır kullanımda. Fakat açılımı Voice Over WiFi olan VoWiFi teknolojisi, ülkemizde yeni yeni yaygınlaşıyor. Tam da bu noktada Turkcell, VoWiFi teknolojisini, iPhone kullanıcıları için kullanıma sundu. Artık Turkcell kullanan iPhone kullanıcıları, VoWiFi teknolojisini kullanabilecekler.

VoWiFi teknolojisi; iPhone 7/7 Plus, iphone 6s/6s Plus, iPhone 6/6 Plus ve iPhone SE modellerinde kullanılabiliyor. Operatörün sunduğu bu teknolojiyle ilgili daha fazla detaya buradan devam ederek ulaşabilirsiniz.

VoWiFi nedir? VoWiFi avantajları neler?

VoWiFi ile beraber yurt dışındayken, Türkiye’deki konuşma tarifenizdeki rakamlarla telefonla konuşabileceksiniz. Hizmeti başka bir operatör üzerinden değil de WiFi ağındaki internet üzerinden sunan bu teknolojisi, yurtdışı görüşme masraflarını hem operatör tarafında hem de son kullanıcı tarafında aşağıya çekiyor.

VoWiFi, yurtiçinde de devreye girebiliyor. Mobil kapsamanın olmadığı yerlerde ya da zayıfladığı yerlerde, WiFi ağı mevcutsa, konuşmalarınızı WiFi üzerinden yapabileceksiniz.

Yani, hücresel kapsamanın olmadığı durumlarda, mesela bodrum katlarında, bazı plazaların üst katlarında, gökdelenlerin en üst katlarında, otoparklar gibi hücresel kapsama sorunlarının sık sık yaşandığı mekanlarda WiFi üzerinden internet erişimi var ise HD kalitesinde ses ve video arama ile görüşme yapabilirsiniz.

teknik destek

3 yorum

comments user
Alper

Operatörden etkinleştirdikten sonra telefonunuzdan Ayarlar—->Telefon—-> wifi ile aramayı etkinleştirin

Yorumlar kapalı.