İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye’de Ne Kadar iPhone, iPad ve Mac Kullanıcısı Var? İşte Cevabı!

StatCounter’ın analizlerine göre, Microsoft’un geliştirdiği ve 1980’lerden bu yana hayatımızda olan işletim sistemi Windows artık dünyanın en popüler işletim sistemi değil. Windows bu ünvanını, geçtiğimiz günlerde Android’e kaptırdı. Bu kritik analiz ile bir anda gündeme oturan StatCounter, Türkiye’ye özel değerlendirmelerini de paylaştı.

teknik destek

StatCounter’ın Mart 2012-Mart 2017 arasında elde ettiği verilerle hazırladığı raporda, Türkiye’de hangi mobil işletim sistemi ne kadar popüler, tablet ve masaüstünde Türkiye hangi işletim sistemini tercih ediyor gibi detaylar yer alıyor. Elbetteki analizler internet erişimi olan cihazlar ile sınırlı.

Türkiye’de, tüm platformlarda (mobil, masaüstü, tablet) Android yüzde 52,74 ile ilk sırada yer alırken ikinci sırada yüzde 32,88 ile Windows yer alıyor. Üçüncü sırada ise yüzde 12,01 ile iOS yer alıyor. Ülkemizde, iOS cihazlarının fiyatlarının oldukça yüksek olmasına rağmen iOS cihazlara olan ilgi oldukça dikkat çekici duruyor.

Türkiye iOS

Tablet tarafında ise, cihazların yüzde 68,98’inde Android yer alıyor. İkinci sırada ise yüzde 30,00 ile iOS yer alıyor. Geriye kalan küçük payı ise Blackberry OS ve diğerlerinin elinde.

Türkiye Tablet Kullanıcı Sayısı

Masaüstü ise, yüzde 94,82 gibi açık ara bir fark ile Windows ilk sırada yer alırken, ikinci sırada yüzde 2,38 ile macOS (OS X) yer alıyor.

Türkiye Masaüstü Kullanıcı Sayısı

En önemli tarafta, mobil tarafındaysa beklenildiği gibi Android yüzde 80,91 ile açık ara lider. İkinci sırada yüzde 17,92 ile iOS yer alırken, Windows mobile düşük bir oranla üçüncü sırada yer alıyor.

Türkiye Mobil Kullanıcı Sayısı

Analiz sonuçlarından, hangi tarafta (masaüstü, mobil, tablet) ne kadarlık bir kullanıcı var bunun için net bir rakam vermek mümkün değil ancak, kur farkı ve vergiler yüzünden oldukça yüksek fiyatlarla satışı yapılan Apple ürünlerine büyük bir ilgi gösterildiği görülüyor.

müşteri hizmetleri