İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tweak Nedir? Nasıl Yüklenir?

iOS 9.3.3 Jailbreakin çıkmasıyla birlikte bir her yerde tweak kelimesini sıkça duyar olduk. Bilmeyenler için çok yabancı olan bu kelimeyi açıklamak ve nasıl yükleneceğini anlatmak için bu yazıyı hazırladık.

[irp posts=”8749″ name=”iOS 9.3.3 Jailbreak Rehberi: iPhone, iPad ve iPod touch Nasıl iOS 9.3.3 Jailbreak Yapılır?”]

Tweak Nedir ?

Cydiada yer alan uygulamalara verilen isimdir. Örneğin uygulamalara parmak izi ile şifre koymaya yarayan BioProject bir tweaktir.

Tweak Nasıl Yüklenir ?

Tweakler genelde BigBoss reposunda ücretli satılmakta. Ücretli olan bu tweakleri ücretsiz indirmek için cydia repo/kaynak eklemeniz gerekir. Bunun için de aşağıdaki yazımızı incelemeniz gerekiyor.

[irp posts=”9022″ name=”2016 Güncel Cydia Repo Adresleri ve Repo Ekleme Rehberi”]

Repo ekledikten sonra cydiada aşağıda bulunan arama bölümüne kurmak istediğimiz tweakin adını yazıyoruz. Örneğin virtual home tweakini kurmak istiyoruz diyelim.

Cydiada arama kısmına virtualhome yazıyoruz Arama sonucunda eklediğimiz repolara göre 3-4 adet aynı tweak çıkabilir. Bunlardan tweak ikonun sağ alt köşesinde simge olanı ücretlidir. Diğerler ise ücretsizdir.

image

Ücretli olana girdiğimizde daha önce satın alınmışsa paket satın alındı diye yeşil bir ibare bulunur. Eğer satın aldıysanız sağ üst köşeden kur yazan yere tıklıyoruz. Satın almak isterseniz orada satın al ibaresi çıkar. Fakat cydia şu anda satın alma işlemini yapmıyor. Bir süre sonra deneyin diyor.

image

Ücretsiz olan versiyonda ise sadece kur ibaresi bulunur. Burada dikkat etmemiz gereken şey sol üst tarafta yazan versiyon kısmı. Eğer ücretli ile aynı versiyon ise güncel demektir. Kur diyoruz

image

 

Onayla diyoruz

image

Kurulum başladı

image

Sprinboardı Yeniden Başlat diyerek kurulumu tamamlıyoruz

image

Tweakin ayarları iOS ta ayarlar bölümünde olacak. Oradan değişiklikler yapılabilir.

Bir yorum

  1. İsmet İsmet 18 Aralık 2018

    Herkeze merhaba benim bir sorum olacaktı bu cydia’dan indirdiğimiz tweaklar cydia ya iniyor telefona inmiyor bunun bir çözümü varmı?

Yorumlar kapatıldı.