İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Twitter “Gece Modu” Özelliği ile iPhone 7’ye Göz Kırpmış Olabilir mi?

Twitter dün iOS için sürpriz bir özelliğini kullanıma sundu. Gece Modu adı verilen bu özellik sayesinde, aslen gece kullanımda beyaz tonun gözünüze yaptığı ağırlık sıfıra indirgenmiş oluyor. Peki ya Twitter’ın böyle bir özelliği kullanıma sunmuş olmasının asıl nedeni ne? Bugün buna birlikte cevap bulmaya çalışacağız.

Apple, Eylül ayı içerisinde yeni nesil iPhone’larını, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ı tanıtacak. Şirket yeni nesil iPhone modelleri ile elbetteki birbirinden değerli özellikleri kullanıma sunacak. Gerek yeni iOS güncellemesi, iOS 10 ile gerekse yeni donanımsal geliştirmeler ile yepyeni iPhone’lar karşımıza gelecek. Apple, iOS 9.3 ile “Night Shift” adı verdiği “Gece Vardiyası” özelliğini kullanıma sunmuştu. Bu özellik ile karanlık bastırdıktan sonra ekranınızın renkleri otomatik olarak renk spektrumunun en sıcak kısmına değiştiriyor. Bu gece daha iyi uyumanıza yardımcı oluyor.

Şirket bu özelliği kullanıma sunmasıyla, geliştiricilerde buna ayak uydurdular ancak Twitter buna farklı bir yaklaşım göstermiş. Direk siyah tonunu uygulama arayüzüne hakim kılıyor. Bu şekilde gözün yorulması önlenmiş oluyor.

Apple, iOS 10’la birlikte bazı yerleşik uygulamalarında siyah arayüzü kullanımımıza getirmişti. Saat uygulaması ve Safari’de rahat okuma modunda siyah arayüz doğrudan kullanılabiliyor. iOS 10’un ilk yayınlandığı zamanlarda, bazı geliştiriciler yeni yazılımın altını üstüne getirmişler ve altyapıda resmen kullanıma sunulmamış “Dark Mode” yani “Koyu Mod” keşfedilmişti. O zamanlar bu büyük ses getirmişti ve gelecek nesil betalarda görülebileceği belirtilmişti. Bugün, iOS 10’un geliştiriciler için yedinci betası yayınlanmış durumda ama koyu mod için herhangi bir gelişme yok.

İlgili haberler;

Bazı analistler Apple’ın bu özelliği iPhone 7 ve iPhone 7 Plus için beklettiğini ve bu özelliğin yeni nesil iPhone’lara münhasır olacağını belirtiyorlar. Eğer bu gerçekleşirse ki iOS 10’un altyapısında böyle bir kod öbeği mevcut muhtemelen Twitter, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus için bir ön hazırlık yapmış olabilir. Bunu bekleyip göreceğiz.