Twitter Hareketlendi! Artık O Botlar Engelleme Yapacak

Twitter Hareketlendi! Artık O Botlar Engelleme Yapacak

Twitter son yaptığı güncellemeyle beraber artık yalan haber yaymak için kullanımda olan yöntemleri engelleyecek olan önemli bir yeniliği kullanıma soktu. Twitter Hareketlendi. San Francisco merkezli olarak kurulan sosyal ağ, kullanıcılarının üçüncü taraf yazılımlardan faydalanarak retweet yapma veya tweet beğenme gibi bir işlem yapmayacağını da ekledi.

teknik destek

Özellikle Rusya ile bağlantısı olduğu düşünülen botların yalan haberleri yaymak için Twitter ve gündem yaratma amacıyla aynı tweet’leri paylaştığı bilinmektedir. Sosyal ağ bunun önüne geçmek için yeni bir güncelleme yayımladı. Yayımlanan bu güncellemeyle beraber bu yalan haberlerin yayılması engelleneceği gibi kontrol altında tutulması da bekleniyor.

Retweet ve Beğenme İşlemleri de Yapmayacaklar

San Francisco merkezli olarak kurulan sosyal ağ aynı zamanda kullanıcılarının üçüncü taraf yazılımlardan faydalanarak retweet yapma veya tweet beğenme gibi işlemler yapmalarına kesinlikle izin vermeyecek. Batılı devletler Twitter gibi diğer sosyal ağları yalan haberlerin yayılmasında ve yabancı propagandası yapılmasında suçlu buluyor. Özellikle 2016 yılında yapılan ABD seçimlerinde yalan haberler çok yüksek seviyeye kadar çıkmıştı. Sosyal ağ artık bu durumun önüne geçebilmek için önleyici adımlar atma yoluna gidiyor.

Twitter Politikalar Ekibi çalışanı olan Yoel Roth, sosyal ağda bulunan yeni kısıtlamaların özellikle bilgi kalitesini artırmaya yönelik olduğunu belirtti.

Twitter ülkemizde de birçok yalan haber ve propaganda yüzünden suçlanmıştı. Hatta bu yüzden erişime kapatıldığı dönemler bile olmuştu. Twitter’a getirilecek olan bu özellikle bu durumun tam olarak önüne geçilmesi ve artık bilgi kirliliğinin ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

müşteri hizmetleri