İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ulusal Yayıncılar Birliği, Apple’ın iPhone’a FM Radyo Özelliğini Eklemesi Yönünde Çağrıda Bulundu!

iPhone 7 ve iPhone 8 modellerinin FM sinyallerini desteklemek üzere tasarlanmış FM radyo yongalarına veya antenleri sahip olmadığının Apple tarafından açıklanması üzerine Ulusal Yayıncılar Birliği (NAB), Apple’ın bu açıklaması hakkında şüphelerini dile getirdi ve şirkete iPhone’lara FM radyo işlevselliğini eklemeye davet etti.

teknik destek

Ulusal Yayıncılar Birliği’nin paylaştığı bir blog yazısında, Apple’ın aygıtlarının zaten FM radyo desteği için gerekli bazı donanıma sahip olduğunun kanıtı olarak iPhone 8’in entegre bir FM radyo çekirdeğine sahip Broadcom çipine sahip olduğunu gösteren bir dizi donanım parçası gösterildi.

Apple’a göre, iPhone 7 ve iPhone 8’de şu anda FM sinyallerini destekleyen FM radyo yongalarına veya antenleri yer almıyor ve şirketin gelecekte bu cihazlara bu özelliği ekleyip eklemeyeceği belirsiz.

Apple, NAB ve FCC arasındaki anlaşmazlıktan doğan görüş ayrılığından dolayı şu anda hedef tahtasına konulmuş durumda ve gerçekten de yeni iPhone modellerinden FM radyoyu desteklemek için gerekli donanımların yer almadığı bir gerçek. Bu da, Apple’ın mevcut iPhone modellerine basit bir yazılım güncellemesi ile bu işlevselliği getiremeyeceği anlamına geliyor.

Ulusal Yayıncılar Birliği, 1969’dan bu yana Amerika’nın pek çok bölgesinde ve Tim Cook’un memleketinde meydana gelen doğal afetlere atıfta bulunarak, bu gibi durumlarda iPhone kullanıcılarının haberleşmesinin daha basite indirgenmesi, haber uyarılarının iPhone kullanıcılarına kolayca gönderilebilmesi adına FM radyo desteğini Apple’ın iPhone’larına vermesini istiyor.

iPhone’un FM radyo işlevselliği ABD’de birkaç eyalette görülen güçlü kasırganın ardından geçtiğimiz ay gündeme geldi. O sırada FCC Başkanı Ajit Pai, gelecekteki iPhone modellerinde FM radyo özelliğine yer vermesi yönünde Apple’a bir çağrıda bulundu.

teknik destek