İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uyanık Türk Girişimci Apple’ın Markasını Elinden Kaptı!

730 milyar dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en büyük şirketi olan Apple, bir süredir Türkiye’de mahkemeler ile uğraşıyor. Sebebi ise uyanık bir Türk girişimcinin iWatch markasını Apple’dan önce tescil ettirmiş olması.

teknik destek

iWatch markasını Apple’dan önce Türkiye’de tescil ettiren Ahmet İhsan Aktuna, Apple’ın kendisinden izinsiz, söz konusu marka ile Türkiye’de ürün satamayacağını iddia ediyor.

Aslında olayın gelişimi oldukça enteresan. iWatch markasını tescil ettirmek üzere Türk Patent Enstitüsü’ne 2013 yılında başvuruda bulunan Apple’a kötü haber kurum tarafından 10 Ekim 2013’te veriliyor ve başvurunun reddedildiği aktarılıyor. Red gerekçesi ise, başvurusu yapılan markaya benzer bir markanın tescilinin bulunması olarak gösteriliyor.

Türk Patent Enstitüsü, Apple’a yaptığı red açıklamasının detayında, iWatch markası için 2008’de Matriks Ram Dış Tic. şirketinin, 2009’da ise i_watch için Arıkan İthalat Saat Sanayi ve Dış Ticaret Limited şirketinin başvurusunun olduğu bu markaların ayrı ayrı tescil edildiği belirtildi. Matriks Ram’ın eski sahibi Ahmet İhsan Aktuna’nın ise Eylül 2009’da tescil ettirdiği markayı şahıs olarak üzerine aldı.

Şu anda Apple, konuyla ilgili dava açmış durumda ve markanın iptali için çaba gösteriyor. Uyanık Türk girişimci Ahmet İhsan Aktuna ise Apple’ın kendisi ile avukatları aracılığıyla görüştüğünü, henüz bir rakam konuşmadıklarını belirtti. Aktuna’nın marka tescilini Apple’a devretmek için aklından geçen rakam ise tam 5 milyon dolar.

Apple’ın Türkiye’deki Apple Watch ürünün faaliyetlerini eksiksiz ve pürüzsüz sürdürebilmesi adına iWatch markasının tescilini alması şart. Bakalım önümüzdeki günlerde konuyla ilgili ne gibi gelişmeler olacak ve uyanık Türk girişimcisi kafasındaki rakamı elde edebilecek mi.

müşteri hizmetleri