İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vodafone, Audi, Nokia ve SpaceX aynı masaya oturdu, Ay’da 4G mobil şebeke kurulacak!

Belli bir grup küresel şirket, Ay’da bir mobil şebeke kurmak için ortak çalışma kararı aldı. Ay’da 4G internet istasyonu mümkün mü? 

teknik destek

Akıllı telefon üreticisi olan Nokia, GSM operatörü Vodafone ve Audi’yle beraber roket üreticisi SpaceX, 2019 yılında Ay’da 4G mobil şebeke kurmak için aynı masaya oturdu.

Yeni proje sayesinde Ay’da gezginci keşif araçları ile Dünya’nın bir bağlantısı olmadan özgür bir şekilde iletişim kurulması bekleniyor.

Proje kapsamında Ay’ın yüzeyine Nokia tarafında hücresel iletişim aygıtları yerleştirilecek ve keşif araçları ise Audi tarafınca üretilecek. Elbette şebekeyi oluşturacak 4G ağ teknolojisini de Vodafone üstleniyor. Bu donanımları veya araçları SpaceX roketleri ve mekikleri Ay’a götürecek.

Elbette böyle büyük bir projenin koordinesi uzay şirketi olan PTScientist tarafından yapılacak.

“Dünyadaki beşiğimizden çıkmamız gerekiyor”

Bu proje uzay araştırmaları için önemli bir adım olacağını belirten PTScientists’de yetkili olan Robert Bohme, “İnsanlığın dünyadaki beşiğinden dışarı adım atabilmesi için, kendi gezegenimiz dışında altyapılar inşa etmemiz gerekiyor.” şeklinde açıklamada bulundu.

Böyle bir projenin olması ciddi anlamda güzel ve gururlandırıcı bir durum. Umarız ilerleyen günlerde projede sorun çıkmaz ve Dünya’dan bağımsız bir mobil şebeke ağı Ay’da hizmet vermeye başlar.

müşteri hizmetleri