Şimdi yükleniyor

WhatsApp casus yazılım davası

WhatsApp virüs

WhatsApp casus yazılım davası

Son Güncelleme tarihi 9 Ağustos 2022 by Teknoloji Haber

Whatsapp casus yazılım davası geçtiğimiz ayda gündemi bir hayli meşgul etmişti. İsrail menşeli siber istihbarat şirketi olan NSO Group’un kullanıcıların telefonuna casus yazılım yüklediğinin anlaşılması üzerine Whatsapp Kaliforniya Federal Mahkemeleri aracılığıyla NSO Group’a dava açtı.

teknik destek

NSO aynı zamanda istihbarat servislerine yardımcı olmakla suçlanıyor. Dava dosyasında Meksika, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’in adı geçiyor.

Casus yazılım devletler tarafından kullanılacaktı

Bahsi geçen “pegasus” isimli casus yazılımın asıl amacı devletlerdi. NSO Group bu yazılımı devletlere “siber güvenlik” nedeniyle satacaktı. Bu program telefonuna bulaşan kullanıcılar sistemdeki bir açık nedeniyle rehberindeki kişilere de Whatsapp üzerinden gönderiyordu.

Bunun bir güvenlik açığı olduğunu görüp bu zafiyeti ortadan kaldıran Whatsapp yetkilileri, gene de bu süreç içerisinde 1400 tane telefonun bu güvenlik açığından etkilendiğini düşünüyor. Bir diğer kayda değer iddia ise yazılımın “kaşıkçı” cinayetine yardım etmiş olması. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Meksika uyuşturucu baronu El Chapo’nun yakalanmasına yazılımın yardım ettiği de dillendirilen iddalar arasında.

screenshot.1131222993 WhatsApp casus yazılım davası
WhatsApp casus yazılım davası

Saldırı direk WhatsApp’a değil kişisel telefonlara

Başı daha önce Uluslararası Af Örgütü ile de belaya girmiş olan NSO Group bu sefer kurtulamadı. Saldırgan yazılımın direk olarak Whatsapp sunucularına değil de kişisel telefonlara saldırması da aslında Whatsapp güvenlik sisteminin ne kadar iyi çalıştığını kanıtlar nitelikte.

Whatsapp tarafından daha fazla açıklama yapılmazken konu ile ilgili NSO Group iddiaları reddederek yazılımın binlerce hayatı kurtardığını savundu.

teknik destek