Şimdi yükleniyor

WhatsApp fotoğraf gönderemiyorum bellek yetersiz

WhatsApp fotoğraf gönderemiyorum bellek yetersiz

Son Güncelleme tarihi 18 Eylül 2021 by Teknoloji Haber

WhatsApp fotoğraf gönderemiyorum bellek yetersiz hatası alanlar için önereceğimiz adımlar belki çözüm sunabilir. Lakin önce yaşanan belki genelde olabilir diye kontrol edilmesi gerekiyor.

teknik destek

Şüphesiz WhatsApp dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması. Bu sebeple kullanıcılar pek çok konuda sorunla karşılaşabiliyor. Bunlardan biriside yetersiz bellek uyarısı. Uygulamaya gelen yeni güncellemeler ile birlikte bu konuda ki şikâyet sayısı da oldukça fazla.

Bu uygulamayı çekici kılan özellikler arasında anlık ses, fotoğraf ve video yollayabilme imkanının olması. Bu özelliklerden dolayı kaynaklanan yetersiz bellek hatası kullanıcıları rahatsız edebiliyor. Peki bu sorunu nasıl ortadan kaldırabiliriz?

Karşılaştığımız bu sorunun basit çözümleri bulunmakta. Uygulama, bu sorunu bizim müdahale etmemize gerek kalmadan çözecek güncelleme getirene kadar yazımızda ki adımları izleyeceğiz.

Neden yetersiz bellek uyarısı çıkıyor?

Çoğunlukla uygulama hatalarında ortaya çıkmakta. Sistem tarafında arıza oluşmasından sonra yapılan çalışmalar çoğunlukla gün içerisinde sonlanır ve kaldığımız yerde devam ederiz. Lakin bazen bölgelere göre süreç uzayabiliyor. Buna ülke içi, dışı ve dünya geneli şeklinde ayrılabiliyor.

Olası çıkma nedenleri şöyle izah edelim:

 • Port dediğimiz arıza,
 • Uygulama tarafında yapılan iyileştirmelerde çıkan aksaklık,
 • Çıkarılan versiyonun sorunlu olması,
 • Telefondaki boş alanın yetersiz kalması,
 • Tarih yanlış göstermesinden dolayı çıkan uyarılar,
 • Telefona gelen güncellemenin uyum problemi çıkarması,
 • Şüpheli görülecek davranışlar,
 • Genel sistem sorunlarıyla açıklayabiliriz.
WhatsApp-fotograf-gonderemiyorum WhatsApp fotoğraf gönderemiyorum bellek yetersiz
WhatsApp fotoğraf gönderemiyorum bellek yetersiz

Yetersiz bellek hatasının çözümü

Hem iphone hem de android işletimine sahip telefonlarda (özellikle android cihazlarda) rastlanabilen bu sorunu çözmek için kullanıcılar genellikle ya uygulamayı cihazlarından tamamen kaldırıp yeniden yüklüyor ya da sohbetlerde ki belli sayıda fotoğraf ve videoyu silerek kullanıma devam ediyor. Fakat bu yöntemler kısa süreli çözüm olup birkaç gün içinde insanlarla paylaşım yaptıkça aynı sorun yeniden karşılarına çıkıyor.

Yetersiz bellek hatası almanızın temel nedeni güncellemelerden sonra telefonumuzda yeterli RAM alanının kalmamış olmasıdır.

 • İlk yol olarak telefonunuzun ayarlar bölümünü açın. Daha sonra uygulamalar sekmesine tıklayın. Buradan WhatsApp uygulamasını bulup tıklayın. Karşınıza çıkan sayfada önbelleği temizle seçeneği olacaktır. Önbelleği temizle butonuna basarak kendinize alan açarsanız tahmini sorunu yaşamaktan kurtulmuş olursunuz.
 • Uzun süreli bir çözüm önerisi olarak cihazınıza Clean Master gibi cihaz hafızanızı temizleyecek bir uygulama indirmeniz olacaktır. Bu tip uygulamalar telefonunuzda yüklü olan diğer tüm uygulamaların ön belleğini temizleyerek RAM performansını arttıracaktır. Bu işlem telefonun ayarlar>uygulamalar bölümüne girilerek tek tek uygulama ön belleklerinin temizlenmesiyle de gerçekleştirilebilir. Fakat bu uzun ve zahmetli bir yol olacaktır.
 • Sözünü ettiğimiz Clean Master tarzı cihaz temizlik uygulamaları gereksiz dosyaları tek bir komutunuzla siler. Gereksiz dosyalar kaldırıldıktan sonra uygulamada yer alan hafıza arttır butonuna basarak (bu aşamada işleminizin süresi telefonunuzun doluluk oranına göre uzayabilir) ihtiyacınız olan alana kolayca sahip olabilirsiniz.
 • Cihazın kapatılıp açılmasından sonra tarih kontrolü yapılsın.
 • Farklı bir ağa bağlanıp denenebilir. Artı cihaz değişimi yapılabilir.
 • Yeterli yer olsa dahi biraz daha yer açmanızı öneririz.
 • Güncelleme ile sorun çıkmışsa, önceki sürümlerden bir ikisiyle deneyin.

Anlattığımız bu işlemi belli aralıklarla gerçekleştirdikten sonra WhatsApp yetersiz bellek hatası almaktan da kurtulmuş olursunuz.

WhatsApp bellek yetersiz hatası devam edenlerin yardım adlı alandan talep göndermelerini öneririz.

teknik destek