İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

WhatsApp Hangi Akıllı Telefonlarda Çalışmayacak?

WhatsApp, yeni özellikleriyle uyumlu olmayan eski akıllı telefonlara desteği kesiyor. Android’in ve Windows Phone’un eski sürümlerinin yanında en az bir nesil iPhone hizmeti de yılın sonunda artık kullanamayacak.

Geçtiğimiz 12 ayda, WhatsApp, sesli ve görüntülü arama, uçtan uca şifreleme ve kalın ve italik metin desteği de dahil olmak üzere platformu daha da önemli hale getiren yepyeni özellikleri bir araya getirdi.

Fakat bu özelliklerden bazıları eski cihazlarda çalışmıyor. Şimdi WhatsApp bu cihazlar için desteği kesmeyi planlıyor. Böylece tüm mesaisini özelliklerini destekleyen cihazlar için harcayabililecek.

En az bir nesil iPhone – iPhone 3GS – WhatsApp tarafından desteklenmeyecek. WhatsApp ayrıca iOS 6 desteğini bırakıyor. Bu nedenle iOS 7’ye güncellenmeyen iPhone 4, iPhone 4s ve iPhone 5’ler de hizmeti kullanamayacaklar.

Yılın sonuna kadar Android 2.1, Android 2.2 ve Windows Phone 7 çalıştıran telefonlar ve tabletler için de destek düşüyor. BlackBerry OS, BlackBerry 10, Nokia S40 ve Nokia Symbian S60 cihazları da önümüzdeki Haziran ayında desteğini kaybedecek.

WhatsApp’ın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olması ve desteğin kesilmesi iPhone 3GS sahiplerinin telefonlarını yenileme zamanının geldiğini gösteriyor.