WhatsApp Telegram grup üyeliği suç kapsamı

SPK tarafından düzenlenen 6362 sayılı kararda artık ticari yönlendirme ve yanıltıcı bilgi verilen WhatsApp ve Telegram grupları hakkında soruşturma açılabilecek. Hatta üye olmakta suç sayılacak.

müşteri hizmetleri

Uzun zamandır bu tarz gruplardan çok sayıda kişi mağdur olmuş ve SPK’ de gerekli incelemeleri uzun bir zamandır yapıyordu. Özellikle borsa alanında yapılan vurgunlar dikkat çekiyordu. Önemli bir sayıya ulaşan grup yöneticisinin yönlendirmesi ile düşük hisse senetlerinin alımı yapılarak yüksek fiyatlardan satılıp vur kaç yapan gruplar inceleme altına alındı. Yakın bir zamanda yatırım önerileri yapanlar hakkında işlem yapılacağı kararı alınmıştı.

Düzenleme denetimleri şikayetlere göre ve bu yönde çalışan ekiplerin incelemelerine göre bir yaptırım uygulanacak. Hatta savcılığa suç duyurusunda da bulunulacak.

Yukarıdaki karar alındığında bir ara reklam yorumlar pek görülmüyordu ama bir iki hafta içerisinde tekrardan aynı şeylerle karşılaşılıyordu. Belki bu kararın işleme alınması caydırıcılık yönünde etkili olabilir.

WhatsApp Telegram grup üyeliği suç kapsamı
müşteri hizmetleri

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.