Şimdi yükleniyor

Wi-Fi Alliance 8 Gbps’lik WiGig İçin Sertifikalandırma Sürecini Başlattı!

wp-1477415502289.jpg

Wi-Fi Alliance 8 Gbps’lik WiGig İçin Sertifikalandırma Sürecini Başlattı!

Son Güncelleme tarihi 25 Ekim 2016 by Müşteri hizmetleri

teknik destek

İlerleyen zamanlarda Wi-Fi bağlantımız çok daha hızlanacak. Wi-Fi Alliance, WiGig olarak adlandırdığı süper hızlı Wi-Fi standartını destekleyen, akıllı telefon,diz üstü bilgisayar, ağ yönlendiricisi ve diğer destekleyen cihazlar için sertifika sürecine başlamış oldu. WiGig ile beraber Wi-Fi hızımız mevcut hızın iki katına çıkacak. Önümüzdeki seneden itibaren WiGig üst segment akıllı telefonlarda ve tabletlerde yer almaya başlayacaktır.

Ancak WiGig için şöyle bir durum söz konusu, WiGig sadece kısa mesafelerde yani 10 metre çaplı bir alanda çalışıyor. Yani WiGig destekleyen bir telefon dahi alsanız ancak modeminizin bulunduğu odadan faydalanabileceksiniz. Wi-Fi İttifakı’nda yer alan Kevin Robinson‘da WiGig’in yalnızca oda içi bir çözüm olduğunu belirtti.

Bu şimdilik çok da etkileyici bir çözüm olması da WiGig ile açılacak kapılar ileride hayatımızı daha da kolaylaştıracaktır. Şuan için ise belki de en büyük faydası sanal gerçeklik sektöründe olacaktır. Çünkü sanal gerçeklik başlığınızı bir PC ya da destekleyen bir oyun konsoluna bağlamak istediğinizde bir dizi kablo ile uğraşmanın gerekiyor çünkü sanal gerçeklik başlıkları için mevcut WiFi’da yer alan internet hızı yeterli gelmiyor ve takılmalar meydana getiriyor. Bu durumda gerçekten sanal gerçeklik yaşamak isteyen kullanıcılar için can sıkıcı bir hal alabiliyor.

 WiGig ise mevcut WiFi’ın aksine sanal gerçeklik yani VR’ı rahatlıkla destekleyecek kabiliyette. WiFi Alliance ise bu konu hakkında hızların arttırılması ile birlikte 4K video ve akıllı telefon ya da dizüstü bilgisayar ekranlarında yer alan görüntüyü bu şekilde masaüstü monitörlere yansıtmanın daha kolay olabileceğinin altını çiziyor.

Ayrıca WiGig ile birlikte alışmanız gereken bir terim daha var ki o da 802.11ad. Bu terim WiGig desteğini barındıran yeni kablosuz standardın adı. Günümüzde mevcut telefonlar ve bilgisayarlar ya da ağ yönlendirici cihazlar 802.11ac Wi-Fi desteğine sahip. Teorik olarak baktığımızda ise bunlar maksimum 4.5G teknolojisine ulaşabiliyorlar. Ancak 802.11ad ile 8Gbps hızlara çıkmak mümkün olacak.

Yakın zamanlarda çıkan bazı ağ yönlendiriciler 802.11ad desteğinı hali hazırda sunuyor. Zaten baktığımız zaman WiGig çok da yeni bir teknoloji sayılmaz. Özellikle son bir kaç yıldır bu teknoloji zaten kullanılıyor ancak Wi-Fi Alliance’ın sertifika programı ile birlikte WiGig için resmen çalışmalar başlamış oldu. Önümüzdeki bir kaç yıl içinde hepimiz bu teknolojiye aşina olacağız.

teknik destek