Şimdi yükleniyor

WiFi güçlendirici nedir nasıl kullanılır?

kablosuz sinyal güçlendirici nedir

WiFi güçlendirici nedir nasıl kullanılır?

Son Güncelleme tarihi 19 Mart 2024 by Teknoloji Haber

Wifi güçlendirici hiç duydunuz mu? Daha doğrusu kablosuz sinyal güçlendirici veya sinyal yükselticisi olarak’ ta bilinmekte. Bu cihaz nasıl kullanılır diye soranlar için çok karışık bir ayar sistemi bulunmadığını belirtebiliriz.

teknik destek

WiFi güçlendirici nedir?

Tanımını yapacak olursak; wifi sinyal güçlendiriciler routerdan gelen wifi sinyalini arttırmaya yarayan ve ayrıca kapsama alanı dışında kalan wifi sinyali ulaşmayan cihazlara wifi sinyalini ulaştırmaya yarayan ve cihazları kapsama alanı içine alan sinyal güçlendirici cihazlardır. Wifi güçlendirici cihazlar yardımı ile modemden gelen sinyaller tekrarlanarak uzakta bulunan tüm alıcıların wlan bağlantısından yararlanması sağlanır.

İnternet bağlantısında wifi sinyal güçlendirici kullanarak cihaza giden sinyal varsa güçlendirebilirsiniz. Ayrıca cihaza hiç sinyal gitmiyorsa wifi sinyal güçlendiriciler sayesinde sinyal alamayan cihaza sinyal ulaştırabilirsiniz. Genelde büyük alanlarda veya çok katlı yapılarda kablolu sistemler tercih edilir. Kablo ile uğraşmak zorunda kalmak istemeyenler için wifi sinyal güçlendiriciler gayet kullanışlı olabilirler.

Kablosuz sinyal güçlendirici nasıl kullanılır?

Cihazdan cihaza fark edebilir. Bazıları WPS butonuna basarak eşleştirilirken bazılarında uygulama yardımı ile işlem yapılmakta.

Cihazın uygulamasını telefona yükleyip aşağıdakileri yapıyoruz.

  • Uygulamayı açtığınızda hesap açmanız gerekebilir.
  • Uygulama yazılımından cihaz adını seçiniz.
  • Ülke seçiminde Türkiye yerine bazen Çin’ i seçmeniz gerekebiliyor. Kurulumda sorun çıkmaması için biz Xiaomi mi wifi pro’ da bu şekilde yaptık.
  • Add veya A. device tıklayın (cihaz ekle)
  • Cihazı Household üzerinden seçiyorsunuz
  • Kullanılacak ortamı seçiyorsunuz. Örnek ofis.
  • Modem kablosuz ağını görüyorsa seçiniz. Görmüyorsa wifi settings üstüne dokunup seçin.
  • Modemin wifi şifresini yazın.
  • Kurulum talimatlarını izleyin. Sorun yoksa cihaz üzerinden mavi ışık yanacak. Kırmızı veya turuncu yanıyorsa sorun var demek.
WiFi-guclendirici-nedir-nasil-kullanilir-2- WiFi güçlendirici nedir nasıl kullanılır?
WiFi güçlendirici nedir nasıl kullanılır?

En iyi WiFi güçlendiriciler

Birçok wifi kullanıcısı sinyallerini güçlendirmek için cihaz seçimi yaparken nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmiyor. Yine wifi kullanıcıları wifi güçlendirici satın alırken hangi marka ve model alınması ve de hangi özellikte olması gerektiğine pek hakim değildirler.

Satın alınabilecek iyi özellikte wifi güçlendiricilere örnek verecek olursak; Netgear Ex3700 Wifi Range Extender, D-link Dap-1520 Wifi Range Extender, Tp-link Ac-1200 Re305 ve Google Wifi gibi marka ve modelde sayılan wifi güçlendiriciler satın alınabilir.

Bu wifi güçlendiriciler 300 Mbps ile 750 Mbps arasında hız limitleri sunabilmektedir. Eğer internet sinyalinizin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız wifi güçlendirici satın alarak hem ağınızı genişletebilir hem de hızınızı artırabilirsiniz.

teknik destek