Şimdi yükleniyor

Windows 11 flash diskten yükleme yükseltme

Windows 11 flash diskten yükleme yükseltme

Son Güncelleme tarihi 7 Temmuz 2021 by Teknoloji Haber

Windows 11 flash diskten yükleme işleminden önce sistem gereksinimleri faktörünü dikkate alınız. Burada sistem gereksinimleri uyumlu olmayan bilgisayarlar için öneri işlemler yer alıyor. Yükseltme sırasında sorun yaşayanlar için çözüm yazı aralarında yer alıyor.

teknik destek

Microsoft, geçtiğimiz günlerde yeni işletim sistemini tanıttıktan sonra Windows 10 kullanıcılarının ücretsiz yükseltme yapabileceğini açıkladı. Windows 11 işletim sistemini denemek için acele ediyorsanız öncelikle “Insider” programına kayıt olmalısınız. Daha sonra önünüze çıkan ekranda orijinal işletim sisteminde kullandığınız Microsoft hesabı ile giriş yapmalısınız.

Kullanım koşullarını kabul edin. Bu işlemden sonra test kullanıcısı olursunuz. Win10 cihazınızda “ayarlar menüsüne” girdikten sonra “güncelleştirmeler” sekmesinde yer alan “Windows Insider” bölümüne tıklayın. Bundan sonra karşınıza çıkan talimatları yerine getirdikten sonra güncelleme işlemi başarıyla gerçekleşecektir.

Birçok yeni özellikle dikkatleri üzerine çeken Win 11 özellikle macOS benzeri başlat menüsüyle fark yaratmıştır. Ekranın ortasına yerleştirilen başlat menüsünün karanlık modu da bulunuyor. Yenilenen ara yüzüyle kısa zamanda kullanıcıların beğenisini kazanan işletim sistemini mevcut sürüme geçiş yaptıktan sonra Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcıları da ücretsiz güncelleme yaparak kullanabilecekler.

Bu yeni işletim sistemiyle birlikte kullanıcılar Android uygulamaları Windows üzerinde çalıştırabilecekler. Ayrıca Panay birçok güvenlik güncellemesinin yeni sisteme geleceğini açıkladı. Kullanıcılar, Windows 10’da şikayetçi oldukları güvenlik açıklarından artık tamamıyla kurtulmuş durumdadır.

Windows 11 sistem gereksinimleri neler?

Hepimizin bildiği gibi yeni işletim sisteminin sorunsuz çalışabilmesi için bilgisayarımızın belli özelliklere sahip olmalıdır. Bu özellikleri şöyle sıralayabiliriz;

 • İşlemci: 2 veya daha fazla çekirdekli, 1gigahertz (GHZ)veya daha hızlı, uyumlu 64 bit işlemci ya da Çip Üzerinde Sistem (SoC)
 • Ekran: Ekran HD çözünürlüğe (720p) sahip olmalı ve 9 inçten büyük olmalıdır.
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Grafik kartı: DirectX 12 uyumlu grafikler en uygun olanlarıdır.
 • Depolama: 64 GB veya daha büyük depolama cihazı olmalıdır.
 • İnternet bağlantısı: Windows 11 kurulumunu sorunsuz yapabilmeniz için Microsoft hesabınız ve internet bağlantısınız olmalıdır.
Bu-bilgisayar-Windows-1-3 Windows 11 flash diskten yükleme yükseltme
Windows 11 flash diskten yükleme

Windows 11 flash bellekten kurulumu için ipuçları

Windows 11 güncelleme aracını çalıştırdığınızda uyum testinde “Bu bilgisayar Windows 11′ i çalıştıramaz” hatası alıyorsanız kontrol etmeniz ve yapmanız gereken seçenekler olabilir.

 1. Google aramasında “PC Health Check” yazıp Microsoft’ un sitesinden indirin. Testi başlatın.
  • Uyumsuzluk hatası veriyorsa o zaman “Bios” alanına giriniz ve “Secure Boot” adlı bir seçeneği arayınız. Bulduysanız “TPM” ayarında değişiklik yapılacak.
  • TPM 2.0 desteğinin olup olmadığının kontrol edilmesi gerekiyor. Desteği yoksa başka bir işlem olarak imaj üzerinde oynanacak.
 2. İmaj içerisinde yapılacak ufak bir değişim kurulum için yardımcı olabilir.
  • Win 11 imaj içinde yer alan “install.win” adlı dosyayı “install.esd” olarak değiştirin. Sonra Win 10 imaj içerisinde “Sources” klasörüne atınız.
  • PC çalıştırıp Boot halinde kurulumu başlatınız.
 3. Burada ise 11 imaj ile işlem yapacağız.
  • Win 11 imaj flash belleğe atılacak.
  • Sonra Win 10 imaj içerisinde bulunan “appraiserres.dll” dosyayı Win 11 içerisinde “Sources” klasörüne atınız.
  • Boot kullanmadan Windows oturumu açıkken setup exe dosyasını çalıştırın.

İşlemlerde Windows 11 iSO halini indirerek flash bellekten yüklemeyi yapacaksınız.

teknik destek