İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Windows İçin QuickTime Artık Yok

11 yıldır Windows üzerinde çalışan QuickTime artık yok. Apple, yazılımı kullanmaya devam edenlere yazılımı güncellemeyeceğini ve tüm riskin kullanıcıya ait olduğunu duyurdu.
Geçen hafta güvenlik yazılım şirketi Trend Micro, Apple’ın Kasım ayından beri QuickTime üzerindeki güvenlik tehditlerinden haberdar olduğunu söyleyerek, Windows için QuickTime’da iki yeni güvenlik açığı tespit ettiklerini açıklamıştı. Trend Micro, Apple’ın yazılıma br yama ekleyerek Windows’daki güvenlik açığını kapatmak için hiç bir planı olmadığını, aksine uygulamayı kaldırtmak için talimat yayınlayacağını açıklamıştı.

Trend Micro’nun açıkladığı güvenlik açıkları bu sayesinde uzaktan kod yürütülmesinin kapısı açılarak kötü niyetli bir web sitesine giren bir bilgisayarın indirdiği herhangi ses dosyası tehdit oluşturmaya başlıyor. QuickTime’ın oynattığı bu virüslü dosya sayesinde kullanıcı bilgilerine ulaşılabiliyor. Hatta bilgisayar uzaktan kontrol edilebiliyor.

Güvenlik firması bu tehdide karşı alınacak en iyi önlemin QuickTime’ı kaldırmak olduğunu söyledi. Apple da destek sitesinde kaldırma talimatlarını yayınladı. Eğer sizin de bilgisayarınızda QuickTime yüklü ise Apple’ın destek sitesindeki adımları takip ederek kaldırabilirsiniz.