Şimdi yükleniyor

Wordpress sunucu görüntüyü işleyemiyor hatası

Wordpress sunucu görüntüyü işleyemiyor hatası

Son Güncelleme tarihi 30 Nisan 2022 by Teknoloji Haber

Sürekli Wordpress sunucu görüntüyü işleyemiyor hatası alanlar olduğu gibi ara ara çıkanlarda oluyor. İçeriğimizde bu uyarı ne demek istiyor ve çözümünde ne yapmanız gerekiyor buna değineceğiz.

teknik destek

Bir çok kullanıcının yaptığı güncellemelerden sonra oluşan hataların tekrar tekrar devam ettiğini söylüyor. Çıkan uyarı metinlerinde bazen değişim yaşansa da, ya aynı şeyin tekrarı ya da benzeri bir aksaklıkla karşılaşıldığı görüyoruz.

Sistem yapılandırmalarında beklenmedik gelişmeler yaşanıyor. Normalde sürüm testleri yapılmakta. Bu kodlamada çalışan bağımsız çok sayıda geliştirici oluyor. Lakin yapılan testlerde muhakkak dışarıdan bakışlar önem arz ediyor.

Sitenizde şöyle bir uyarı mı alıyorsunuz? “Sunucu meşgulse veya görevi tamamlamak için yeterli kaynağa sahip değilse bu durum gerçekleşebilir. Daha küçük bir görsel yüklemek yardımcı olabilir. Önerilen maksimum boyut 2560 pikseldir”

Wordpress sunucu görüntü neden işleyemiyor

Görüntüyü işleyemiyor, Wordpress sitelerinde sunucuya yapılan görsel yüklemelerinde çıkan hata mesajlarından biridir. Zaman zaman çıksa da, bir kaç deneme ile veya çıkıp tekrar giriş ile sorun çözülürdü. Lakin bu aralar bir süre sürekli karşımıza çıktı. Kontrol ettiğimizde farklı sunucularda olan sitelerde etkilemiş.

Wordpress görüntüyü neden işleyemiyor sorusuna yanıt olarak olası sebepleri aşağıya ekledik. Sonrasındaki öneri adımlarında zaman zaman işe yaramadığı oluyor. Bu da sunucu tarafında yapılacaklar var anlamını taşır.

 • Sunucunun meşgul veya yoğun kullanıma sahipse.
 • Çoklu oturumlarda veritabanı meşguliyeti oluşmuşsa.
 • Yük binecek aşırı eklentiler yüklenmise.
 • Birbirini etkileyecek eklentilerin aktif olması.
 • Wordpress kodlamasında olası problemler.
 • Kullanılan cache eklentilerinden birinden kaynaklı olması.
 • Yüklemeye çalıştığınız görselin formatında, dosya boyutunda veya biçiminde sorun çıkması.
 • Görsellere yönelik kullanılan eklentiler.
 • Dosya izinlerinde yanlışlık. Veya koruma eklentisinde dosya izinlerinin kısıtlanması.

Çokça ekleyeceğimiz olası sebepler var. Her ne olursa olsun önerilerimizin işe yaraması gerekiyor.

Eklentilerin yol açtığı durumlar

Eklentilerin güncel olmamasından kaynaklı olası problemler yaşandığı zamanlarla karşılaştık. Tabi tam tersi güncelleme sonrasında da yaşandığı olmuştur. Wordpress’ e gelen bir güncelleme sonrasında bakmışsınız ki yüklü olan eklentilerden birinin uyum sorunu oluşmuş. Eğer o eklentiye yakın zamanda bir güncelleme gelmezse o zaman bunu kaldırıp muadil bir eklenti bulmanızı öneriyoruz.

Benzeri işlevselliğe sahip eklentilerin birbirini etkilediği zamanlar oluyor. Örnek birden fazla güvenlik eklentisinin kullanılması. Güvenliği sağlayacağım derken olur olmaz sorunlar doğurur.

Biz her ne sorunla karşılaştığımızda devam eden sorunda kesinlikle eklentileri devre dışı bırakarak deneriz.

Wordpress-sunucu-goruntuyu-isleyemiyor-1 Wordpress sunucu görüntüyü işleyemiyor hatası
Wordpress sunucu görüntüyü işleyemiyor hatası

Wordpress sunucu görüntüyü işleyemiyor çözümü

Görüntü hatası sürekli karşınıza çıkıyor mu? En son ne yaptığınızı hatırlıyor musunuz?

Wordpress resim yüklenmiyor veya yükleme sırasında işleme hatası çıkan web site sahiplerini uygulaması gereken önemli seçenekler olacak. Lakin öncelikle en sıkıntısız olan seçeneği kullanmanızı önereceğiz.

 • Tarayıcıdan sitenizi kapatın, sonra tekrar açıp giriş bilgilerini yazın ve yine aynı bölüm geliyorsa bu seferde oturum çıkışını yapınız.
 • Tarayıcının gizli sekmesinden de deneyin. Alternatif tarayıcı denemesi de yapılmalı.
 • Cache kullananların önbelleği bir kaç kez temizlemelerini öneriyoruz. Artı bu eklenti ile alakalı ise, gerekli yapılandırma ayarlarını değiştirmeniz veya farklı bir eklentiye yönelmeniz gerekir.
 • Geçici kesin çözümse, wp-admin’ den “Ortam” alanına girip ve yeni ekle dediğimiz seçenek üzerinden görsel eklemesini yapın.
 • Kullandığınız eklentilerin hemen hemen hepsini devre dışı bırakarak deneyin. Her bir eklentiyi açtığınızda test yaptıktan sonra başka bir eklentiyi açın. (Alanda sorun yaşarsanız ftp içerisinde wp-content ve onunda içerisinde plugins adlı klasör içerisinde eklentilerin adlarını değiştirmeniz yeterli olacak)
 • FTP içerisindeki wp-config dosyasının adını değiştirin ve sitenize girip veritabanı bilgilerinizi tekrardan girerek oturumunuzu açın.
 • .htaccess içerisinde düzenleme yapın. Örnek bir eklentinin burada kod kırıntıları vardı ve eklentiyi kaldırdığınızda sorun çıkarmış olma olasılığı için buradaki içerikler kontrol edilmelidir. Gerekiyorsa yeniden oluşturun.
 • Sunucu / hosting ve veritabanı optimizasyonu yapılabilir.
Wordpress-sunucu-goruntuyu-isleyemiyor-2 Wordpress sunucu görüntüyü işleyemiyor hatası
Wordpress görüntüyü işleyemiyor çözümü

Hosting’ le alakalı olası problemlerde hizmet aldığınız firmaya bir destek talebinde bulunup gerekli incelemeleri yaptırın.

Wordpress sunucu görüntüyü işleyemiyor hatası için çözümde ne yapmalıyım sorularına hazırladığımız içeriğin umarım işinize yaramıştır.

teknik destek