Şimdi yükleniyor

Wordpress tema yüklenmiyor eklenmiyor hatası

Wordpress tema yüklenmiyor eklenmiyor hatası

Son Güncelleme tarihi 8 Nisan 2022 by Teknoloji Haber

Wordpress tema yüklenmiyor eklenmiyor diyerek işlem yapamayanların bir çoğunun bu işlere yeni başladığını görüyoruz. Alınan uyarıların bir kısmı dosya izinlerinden alakalı olduğu gibi birde kullanılan hosting kaynaklı olduğu zamanlarda oluyor. İçeriğimizde Wordpress tema yükleme hatasına ve sonrasında kurulumuna yönelik olası hatalardan söz edeceğiz.

teknik destek

Tema seçimlerinin ne kadar çileli olduğunu söylememe gerek yoktur. İstediğiniz gibi bir temayı bulmanız, seçmeniz ve gerekli ayarlarının yapılması bazen ara ara çalışarak günler sürüyor. Hele birde cache kullanıldığında görsel ve içerik kaymaları gibi çok sayıda sıkıntı ile uğraşırsınız.

Kesin şunda veya şunlardandır diyemiyoruz. Lakin aklımıza gelenlerin bir kısmını paylaşacağız. Diğer kısmı uzmanlık gerektirdiğinden dolayı pek detayına girmeyeceğiz.

Wordpress tema neden yüklenmiyor

Wordpress’ in kendi tema mağazasından sorunsuz kurulumlar yapılmakta. Eğer ücretsiz tema kullanmak istiyorsanız kesinlikle buradakilerden birini seçmenizi öneririz. Malum güncellik durumu ileride oluşacak güvenlik risklerini engelleyecektir. Artı dışarıdan alınan temalar belli süre sonra güncelliği olmuyor. Birde temaya yerleştirilmiş kodlarda karşınıza çıkıyordur.

Tema kurulum sorunlarında şunlara dikkat edelim:

 • Kullandığınız temanın kaynağına dikkat edin. İçerisine yerleştirilmiş kod, link vs detaylı kontrol etmeden anlaşılmaz.
 • Güncel olan temaların seçilmesi önemlidir. Uzun yıllardır tema çıkaran ve güncelleme yayınlayan yerlere bakın.
 • Temiz kodlamaya sahip temalar günümüzde artık büyük önem taşıyor. Malum Google’ un sayfa deneyimine yönelik uyarıları yavaş yavaş gereksinime dönüşüyor.
 • Sistem gereksinimlerine ve iş alanlarına yönelik temalara yönelin.
 • Cache eklentisinden yararlanacakların tema uyumunu kesinlikle farklı cihazlarla ve gizli sekmelerle yapmaları gerekiyor. O an önbellekten dolayı hatalar gözünüzden kaçıyor.
 • Tema içerisine kod eklemeniz gerekiyorsa direk tema içerisinden işlem yapmak yerine kurulu her sayfada işlem yapan eklentiniz (reklam eklentisi) varsa onu kullanın. Ya da görünümdeki bileşenler alanına ekleyin.
Wordpress-tema-eklenmiyor Wordpress tema yüklenmiyor eklenmiyor hatası
Wordpress tema yüklenmiyor eklenmiyor hatası

Wordpress tema eklenmiyor çözüm önerileri

Yukarıdakileri dikkate aldıktan sonra çözüme odaklı neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Şu an çıkan bir hata mesajı varsa onun üzerinden bir yol bulacağız. Çıkan kodları Google’ dan aratarak olası çözümleri göreceksiniz.

 • Temayı yönetim panelinden kurmaya çalışın. Eğer olmazsa FTP üzerinden işlem yaparsınız.
 • Panelde kurulumlarda belli bir dosya boyutuna kadar ekleme izinleri vardır. Bunu sunucularda kolaylıkla arttırırsınız. Hosting içinse ilgili firmaya destek talebi açmanız yeterli olacak.
 • Kurulum sırasında yük getirecek herhangi bir şeyle uğraşmayın. Artı mümkünse yoğun saatler dışında bir saatte işlemleri yapın. Tema değişimlerinde de bu saatler daha sağlıklıdır.
 • Görünümdeki temalar içerisinde bir tema seçip test adına kurup deneyin. Duruma göre ne olduğunu anmanız için yararlı olacak.
 • Dosya izinlerini kontrol edin.
 • Kurulu güvenlik eklentiniz varsa pasif edin. Tabi bazılarında yaptığınız ayarlar devre dışı bıraksanız dahi geçerli olur. Örnek dosya izinlerine o eklentiler üzerinden yapmanız.
 • Siteyi bakım moduna alıp ondan sonra kurulumu yapın.
 • Ekli olan eklentilerin birbirini etkilemesinden dolayı sorun çıkma olasılığı var. Bu bazen eklentilerin birine gelen güncellemeden sonra veya güncelleme almamasından dolayı da oluyor. Eklentilerin tamamını devre dışı bırakıp tema işlevinden sonra teker teker açarak test edin.

Wordpress panel üzerinden tema nasıl yüklenir?

Wordpress tema kurulumunu iki farklı şekilde yapmanız mümkün. İsterseniz direk Wordpress paneli üzerinden isterseniz de FTP sunucunuz üzerinden bunu kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

1. Sağda bulunan panel üzerinden Görünüm – Temalar – Yeni Ekle – Tema Yükle seçeneklerini sırasıyla seçin.

2. Karşınıza yukarıdaki görüntü geldiğinde Dosya Seç diyerek bilgisayarınızda bulunan wordpress tema rar uzantılı dosyasını seçerek yükleme işlemini yapın.

3. Yükleme işlemi bittikten sonra temanızı aktif ederek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Wordpress FTP üzerinden nasıl yüklenir?

1. FTP’nize giriş yaptıktan sonra /public_html/wp-content/themes klasörünü açın. Nerede olduğunu merak edenler aşağıda görsele bakabilirler:

2. Rar’dan çıkardığınız tema dosyanızı buraya olduğu gibi atın ve yüklenmesini bekleyin.

3. Yükleme işlemi bittikten sonra sitenizin Wordpress paneli üzerinden Görünüm – Temalar kısmında yüklediğiniz tema gözükecektir. Aktif ederek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Wordpress tema yüklenmiyor hatasında yapacaklarınız denemelere göre bir çözüme ulaşacaksınız.

teknik destek