İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

WWDC 2017, iOS, Mac, Windows ve Android’te Canlı Nasıl İzlenebilir?

Apple’ın bu yılki WWDC etkinliğine sadece bir gün kaldı. Apple’ın bu büyük etkinliği 5 Haziran’da, Pasifik Saati ile 10:00’da, Türkiye Saati ile 20:00’da başlayacak ve açılış konuşmasında iOS 11, macOS 10.13, watchOS 4 ve tvOS 11 tanıtılacak. Bu yönü ile etkinlik oldukça önemli bir yöne sahip.

teknik destek

Apple’ın etkinliğini resmi olarak canlı olarak izleyebilmek için, iOS’ta ve Mac’te Safari’yi kullanmanız yeterli oluyor. Elbetteki Apple TV’den de etkinliği canlı izleme imkanınız söz konusu. Apple resmi olarak desteklemese de, WWDC 2017’yi diğer cihazlardan, Android ve Windows’tan da takip etmek mümkün olacak. Tüm cihazlar için WWDC 2017’yi canlı olarak nasıl takip edebileceğinizi sizlerle bu yazımızda paylaşıyoruz.

Apple TV için WWDC 2017

Öncelikle 2., 3. ve 4. nesil Apple TV için tasarlanan Apple Event uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Bunun için;

Adım 1: Apple TV’nizin güncel olduğundan emin olmalısınız. Cihazınız güncel değilse, Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme menüsüne gidin ve Yazılım Güncelleme‘yi seçin.

Adım 2: Apple TV’nizi güncelledikten sonra otomatik olarak WWDC logolu Apple Event uygulaması ana ekranınıza gelecektir. Belirtmek isteriz ki bu, etkinliğin başlamasından kısa süre önce mümkün olacaktır.

iOS ve macOS için WWDC 2017

Bir iOS veya Mac kullanıyorsanız, tek yapmanız gereken apple.com/live adresini Safari’de açmanızdır. Etkinliği bu şekilde direkt canlı olarak takip edebilirsiniz. Chrome veya diğer tarayıcılarda etkinliği canlı olarak takip edebilmeniz mümkün olmayacaktır. Ayrıca, etkinliği Mac’te izleyebilmek için en az OS X 10.8.5 veya daha güncel macOS veya OS X sürümünün cihazınızda yüklü olması gerekiyor. iPhone, iPad veya iPod touch için ise iOS 6.0 veya daha yeni bir sürümün cihazınızda yüklü olması gerekiyor.

Windows için WWDC 2017

Windows 10’da, Microsoft resmi olarak kullanıcıların Edge tarayıcısı ile apple.com/live üzerinden etkinliği takip etmelerine izin veriyor. Bilgisayarınızda Windows 10 yüklü değilse, canlı yayını izlemek için yapmanız gerekenler;

Adım 1: Windows için VLC’yi videolan.org’dan indirin.

Adım 2: VLC’yi indirdikten sonra Medya > Ağ Akışını Aç menüsüne gidin ve sekmesine geçin.

Adım 3: Canlı yayını başlatmak için bu bağlantıyı yapıştırın ve oynat düğmesini tıklayın: bağlantı etkinlik gününde eklenecektir.

Android için WWDC 2017

Adım 1: Android için VLC’yi Google Play Store’dan indirin.

Adım 2: Uygulamayı başlatın, menüye dokunun ve Akış’ı/Canlı Yayın’ı seçin.

Adom 3: WWDC canlı yayınını başlatmak için şu bağlantıyı ekrandaki ilgili yere yapıştırın: bağlantı etkinlik gününde eklenecektir.

Bu yılki WWDC’de, iOS ve macOS’un en yeni sürümleri tanıtılacak ve geliştiriciler için beta olarak yayınlanacak. Ayrıca, watchOS ve tvOS için de yeni sürümler tanıtılacak. Apple’ın etkinlikte yeni bir iPad Pro modelini ve Siri Speaker’ı duyurması bekleniyor. Bunlarla birlikte yenilenmiş MacBook Pro’nun da etkinlikte görücüye çıkması söylentileri mevcut.

teknik destek