İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yayınlanan iOS 11 Konseptinde, iPad Kullanıcıları için Yeni Üretkenlik Özellikleri Sunuluyor

iOS 11‘in neye benzeyeceğini gösteren birkaç konsept tasarım gördük ancak bugün MacStories’in yayınladığı yeni bir konsept videoda, iPad’e gelebilecek yeni özellikler gösteriliyor. İnanılmaz derecede iyi düşünülmüş konseptte, sistem genelinde kullanılabilen sürükle ve bırak gibi pek çok özellik hayal ediliyor.

Sam Beckett tarafından tasarlanan bu konsept, esas olarak iOS 11 ile iPad‘e gelebilecek üretkenlik özelliklerine odaklanmaktadır. Sonuçta, birçok kişi iPad’i, iPhone gibi kullanmaktan öte iş-eğitim için alıyor ve aslen üretkenlik üzerine odaklı bir kullanım söz konusu olmuş oluyor.

Konseptin başında, sistem genelinde sürükle ve bırak özelliği gösteriliyor. iOS, şu anda bu özelliği rasgele yerlerde destekliyor olsa da, sürükle ve bırak özelliğinin işletim sisteminin genelinde kullanılabilir olması pek çok işi kolaylaştıracaktır.

Ayrıca konseptte Raf adı verilen bir özellik ve arabirim yer alıyor. Bu özellik sayesinde, kullanıcılar içeriği ekranın üst kısmına doğru sürüklediklerinde, içeriğe daha sonra hızlıca erişebiliyorlar. Örneğin bir şarkıyı, fotoğrafı veya uygulamayı Raf’a kaydedebilir ve daha sonra başka bir uygulama içindeyken hızlıca kaydettiğiniz verilere erişebilirsiniz.

Yeniden tasarlanan Split View özelliği de konseptte göz dolduruluyor. Bu özellik için mevcut arayüz, kullanıcıların aradığı şeyi bulabilmeleri için uzun bir uygulama listesi aracılığıyla dikey olarak gezinme yapabilmelerini sağlıyor.

Konsept boyunca daha pek çok yenilikten ve yenilemeden söz ediliyor. Spotlight’ta bu yenilemelerden hakkını almış durumda. Ayrıca iPad’de bir Finder uygulamasının getirilmesinin konseptte işlenmiş olması oldukça iyi…

Her yönü ile imrendirici bir iOS 11 konsepti ile karşı karşıyayız diyebiliriz. Umarız Apple, tamamı için olmasa da bu konseptte yer alan bazı özellikleri iOS 11’de sunar.

https://youtu.be/UyFUDQ5LLZw