İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yedi Yıl Önce Bugün: Steve Jobs İlk iPad’i Tanıttı

Apple’ın efsanevi, eski CEO’su Steve Jobs, yedi yıl önce ilk nesil iPad’i dünyaya tanıttı. Scott Forstall, konferans sırasında tabletlerin kullanıcıların basabileceği bir ana ekran düğmesi sayesinde “neredeyse her” iPhone uygulamasını çalıştırabileceğine işaret ederek iPad’i şirketin üç yaşındaki iPhone’unun daha büyük ekranı olarak ilan etti.

teknik destek

İlk nesil iPad, 16GB, 32GB ve 64GB kapasitelerde 9.7 inç 1024 x 768 çözünürlüklü dokunmatik ekran ile piyasaya çıktı. Apple’ın A4 çipini içeren yaklaşık 700 gram olan tablet, Wi-Fi modelleri için 499 dolardan başlayan, Wi-Fi + 3G modelleri ise 629 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Wi-Fi ve 3G ile ilgilenen kullanıcılar Apple’ın yeni tableti için 30 Nisan’a kadar beklemek zorunda kaldı.

ilk-iPad

2010’daki etkinlikten sonra, iPad’e ilk tepkiler büyük ölçüde olumluydu. Pek çok haber sitesi iPad’i “oldukça hızlı” olarak tanımlıyorlar ve ekranının çarpıcı olduğunu söylüyorlardı. Tabletin çeşitli uygulamalar etrafında daha da yükseleyeceğini işaret ediyorlardı.

İlk nesil iPad’in en büyük dezavantajı yaklaşık 700 gram ağırlığında olması ve işletim sisteminde Flash desteğinin olmaması, çoklu görev yöneticisinin yok olması ve kamera içermemesiydi. Yedi yıl sonra, Apple orijinal tasarımını hala daha kullanmakta ve iPad’in her güncellemesi sırasında bu kullanıcı şikayetlerinin çoğunu ele almış bulunuyor.

Mevcut 12.9 inçlik iPad Pro, orijinal iPad ile aynı ağırlığa sahip ve iPad’in daha büyük bir sürümünü çalıştırıyor ancak daha ince (6.9mm vs 13mm) ve “en yetenekli ve en güçlü” iPad olma özelliğine sahip. Apple’a göre o, masaüstü sınıfı makinelerle eşit şartlarda.

iPad, kısa sürede benimsenmesinin ardından, son birkaç yıldır satışlarında düşüş yaşandı. Çünkü artık kullanıcılar iPad’lerini her yıl iki kez güncellerken, iPad’lerini daha uzun süre kullanmaya çalışıyorlar.

Geçtiğimiz Ekim ayında, Apple’ın 2016 yılının dördüncü mali çeyreğindeki kazanç görüşmesinde, iPad satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre 9.9 milyondan 9.3 milyona geriledi. Her ne kadar 2016 yılında da satışlarda kötü bir şekilde düşüş yaşandı.

Şu anda, bu yıl tanıtılacak olan yeni iPad’ler sürekli söylentilerle gündemde ve şirketin bu yıl en az bir iPad modelinde alışılmışın dışında bir tasarım yaklaşımı ile önümüze gelmesi bekleniyor. İddialara göre şirket, bu yıl 9.7 inçlik ve 12.9 inçlik modellerinin yanına 10.9 inç ile 10.0 inç arasında değişen bir ekran boyutundaki yeni iPad modelini ekleyecek.

Bu yeni nesil iPad modelinde, ikonik ana ekran düğmesi yer almayacak ve yan çerçeveler olmayacak. Alt ve üst çerçevelerinde hemen hemen yok haline getirilmesi dündemde.

teknik destek