İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni 4 inç iPhone SE’nin Tasarım Karşılaştırmaları

Geçen hafta çeşitli kaynaklardan elde edilen verilere dayalı muhtemel söylentilere göre yeni 4 inç iPhone SE için bası tasarım şemaları ortaya çıkmıştı.

Daha önce iPhone SE‘nin iPhone 5s‘e benzer olacağı söylentileri peş peşe geliyordu ancak son kaynaklardan edinilen bilgilere bakacak olursak aslında iPhone SE tasarım yapısıyla oldukça farklı olabilir gibi duruyor. Uzmanlara göre iPhone SE tasarım yönü ile, iPhone 6 ve iPhone 5s arasında bir yere oturacak. Melez bir görünüme sahip olacak olan yeni 4 inç iPhone‘un kenarları hafif kavisli olacak.

Tasarımcı Martin Hajek, iPhone 6 ve iPhone 5s tasarımları arasında kendi hayal dünyasının ürünü bir iPhone SE tasarımı ortaya koymuş. Bu tasarımları ortaya koyarken, 9to5Mac, Onleaks, Curved.de gibi kaynaklardan gelen tasarım söylentilerini baz almış.

Çoğu söylentiye göre iPhone SE, iPhone 5s ile benzer bir büyüklükte olacak ama aynı zamanda hafif kavisli cam ekrana sahip olacak. Bu iddianın sahibi özellikle Onleaks. Curved.de ise iphone SE’nin tasarımının tümüyle iPhone 6 ve iPhone 6s‘in 4 inç boyutundaki halini şimdiye kadarki iddialarında gösterdi ve göstermeye devam ediyor. 9to5Mac tarafında ise doğrudan iPhone 5s benzeri bir tasarımsan söz edilse de kısmen iPhone 6 tasarımından da söz ediliyor.

iPhone-SE

Her kaynak kendilerine ulaşan raporlardan yola çıkarak birer detay ortaya koyuyorlarken artık gündem çorbaya dönmüş durumda. Yeni 4 inç iPhone SE için neyin ne olacağını kestirmek zor olsa da bazı tahminler yürütmek elbette ki mümkün.

Özetle, iPhone SE’nin iPhone 5s benzeri bir tasarıma sahip olacağı iddiası kesinlikle ağır basıyor. iPhone SE’nin ayrıca yükseltilmiş kamera, Apple Pay için bir NFC çip, A9 işlemci ile gelmesi bekleniyor. Tasarım yönü ile iPhone 5s’i aratmayan bir tasarımdan söz edilse de donanım yönünden iPhone 6 / 6s benzeri bir şekilde geleceği bekleniyor.

Apple-iPhone-SE

Son söylentiler iPhone SE’nin 21 Mart’ta yeni 9.7 inç iPad Pro ve yeni Apple Watch kayışları ile geleceğini gösteriyor. Yine en net bilgi Apple tarafından yapılacak olan etkinlik duyurusu ile belli olacak.