İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni 4 inç iPhone SE’nin Teknik Özellikleri, Fiyatı ve Daha Fazlası

Apple dün şimdiye kadarki en güçlü 4 inç iPhone’u, iPhone SE’yi tanıttı. Yeni 4 inç iPhone SE’de iPhone 6s’te kullanılan aynı A9 çip kullanılıyor. 12 megapiksel kamerası ve 4K video çekebilme yeteneği ile geliyor. Yine iPhone 6s’in öne çıkan özelliği olan Live Photos özelliği de yeni iPhone modelinde yer alıyor.

teknik destek

Yeni iPhone’a gelin tüm detayları ile bakalım.

Tasarımı

iPhone 5s ile benzer bir tasarımda gelen iPhone SE aslında her hali ile onun yükseltilmiş bir versiyonu denilebilir. iPhone 5s tasarım yönünden oldukça popülerdi ve Apple’da bu tasarımı daha iyi hale getirerek yeniden kullanmayı tercih etmiş.

4 inç retina ekranı ile elde oldukça rahat tutulan iPhone SE, gövde renkleriyle uyumlu paslanmaz çelik Apple logosu ve mat kesimli kenarları ile geliyor.

iPhone-SE-Tasarimi

Yeni 4 inç iPhone sadece 113 gram ve yalnızca 7.6 mm kalınlıkta.

iPhone SE’nin dört renk seçeneği ile geldiğini belirtelim. Gümüş, altın, uzay grisi ve roze altın renk seçenekleri ile geliyor.

Ekranı

iPhone-SE-Ekran

iPhone SE, 4 inç (diyagonal) LED arkadan aydınlatmalı geniş Multi‑Touch Retina ekran ile geliyor. 326 ppi yoğunlukta, 1136 x 640 piksel çözünürlükte gelen yeni iPhone modeli 800:1’i kontrast oranı (tipik) ve 500 cd/m2 maksimum parlaklık (tipik) ile geliyor. Tam sRGB standardı ve parmak izine dayanıklı, yağ tutmayan kaplamalı ekranı ile iPhone SE’nin ekranı oldukça tatmin edici diyebiliriz.

Teknolojisi

iPhone-SE-Teknoloji

iPhone SE’ye iPhone 6s’de kullanılan aynı çip, A9 güç veriyor. 64 bit masaüstü sınıfı mimarisiyle olağanüstü bir hız ve duyarlılık sunuyor. Yine A9 çipe yerleşik M9 yardımcı hareket işlemcisi de iPhone SE’in kalbinde yer alıyor. M9 hareket yardımcısı işlemci ilea dımlarınızı ve katettiğiniz mesafeyi ölçmek gibi çeşitli fitness takibi özellikleri için ivmeölçer, pusula ve jiroskop ile bağlantı kuruluyor. Ayrıca her ortamda ve koşulda “Hey Siri” diyerek Siri’yi aktifleştirebiliyorsunuz.

Yeni iPhone SE, iPhone 5s’e kıyasla 2 kat daha hızlı CPU performansı sunuyor. Ayrıca yine iPhone 5s’e kıyasla 3 kat daha hızlı GPU performansı da sunuyor.

iPhone SE iki tip depolama kapasitesi sunuyor. 16 GB ve 64 GB depolama kapasitesi ile geliyor.

Kamerası

iPhone-SE-Kamera

iPhone SE 12 megapiksel iSight arka kamera ile geliyor. Onunla hemen hemen iPhone 6s performansında fotoğraflar çekmek mümkün. Yine 12 megapiksel iSight arka kamera ile 4K video kaydı da yapabilirsiniz.

Live Photos özelliği iPhone SE’de de can buluyor ve 12 megapiksel kamera ile çekilen dinamik fotoğraflarla şimdiye kadar alışılagelen fotoğraf deneyimi değişiyor. 1.2 megapiksel FaceTime HD ön kamera ile gelen iPhone SE’nin ön kamerasında ayrıca Retina Flash’ta yer alıyor.

Yeni iPhone modeli Focus Pixels özelliğine sahip otomatik netleme, True Tone Flash, 63 megapiksele kadar Panaroma çekim, fotoğraflar için otomatik HDR, pozlama denetimi, arka arkaya çekim modu, zamanlayıcı modu, ƒ/2.2 diyafram, beş bileşenli mercek, Karma kızılötesi filtresi, arka aydınlatma sensörü, safir kristal mercek kapağı, otomatik görüntü stabilizasyonu, iyileştirilmiş yerel ton eşleme, iyileştirilmiş pürüz azaltma, yüz algılama, fotoğraflara konum bilgisi ekleme gibi yeteneklere sahip.

Onunla ayrıca saniyede 30 kare 4K video kaydı (3840 x 2160), saniyede 30 veya 60 kare 1080p HD video kaydı veya saniyede 30 kare 720p HD video kaydı yapabilirsiniz. Ek olarak saniyede 120 kare 1080p ve 240 kare 720p ağır çekim video desteği de sunuyor.  Stabilizasyon özelliğine sahip hızlı çekim video ve sinematik video stabilizasyonu (1080p ve 720p) da sunuyor. iPhone SE ile 4K video kaydederken 8 megapiksel fotoğraf da çekebilirsiniz.

Sensörleri

iPhone SE’de gelişmiş ve oldukça hızlı Touch ID yer alıyor. Ayrıca üç eksenli jiroskop, ivmeölçer, yakınlık sensörü ve ortam ışığı sensörü de mevcut.

Cellular ve Wireless Bağlantıları

LTE desteği bulunan iPhone SE ile daha hızlı wireless ve Wi-Fi bağlantısı mümkün. 802.11ac Wi-Fi ve ultra hızlı wireless bağlantı ile internette gezinin, uygulama ve oyun indirin, video izleyin. Üstelik, Bluetooth teknolojisi sayesinde Apple Watch’unuza, harici hoparlörlere ve diğer aygıtlarınıza bağlı kalabilirsiniz.

Güç ve Pili

iPhone SE geliştirilmiş güç korunumu ve yerleşik şarj edilebilir lityum iyon pil ile geliyor. iPhone 5s’e göre şarj konusunda oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. 3G ile birlikte konuşma süresi 14 saate kadar, internet kullanım süresi 12 saate kadar. Wi-Fi ile internet kullanımı ise 13 saate kadar çıkıyor. iPhone Se ile 13 saate kadar video oynatabilirsiniz. Yine onunla 50 saate kadar ses çalabilir, 10 güne kadar bekletebilirsiniz.

Diğer Özellikleri

iPhone SE’de iPhone’lar için artık standart haline gelen diğer pek çok özellikte yer alıyor. Wi-Fi veya hücresel ağ üzerinden FaceTime görüntülü veya sesli arama yapabilirsiniz. Nano SIM desteği ile gelen iPhone SE beraberinde mevcut EardPods kulaklık ve Lightning – USB kablosu ve USB güç adaptörü ile geliyor.

Fiyatı

iPhone SE’nin 16 GB depolama kapasiteli versiyonu 1.999 TL, 64 GB depolama kapasiteli versiyonu ise 2.399 TL.

Yeni 4 inç iPhone’un 29 Mart’ta ülkemizde siparişe açılacağını belirtelim.

müşteri hizmetleri